-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kış Günleri Şifa Niyetine: Ekinezya
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Kullanım Alışkanlıkları, Gelenekler ve Yerellik, Yeşil Yaşam Rehberi, Pazarlar/Alışveriş, Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Koruyucu Sağlık, Bitkiler, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 16-Ocak-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kış günlerinde bizi soğuklardan koruyacak bitkiler yetiştirmeye ne dersiniz? Umarız gerekmez ama evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir de öksürük şurubu tarifimiz var size…

Ekinezya, Echinacea sp.

Çok yıllık, otsu bir bitki olan ekinezya; koni çiçeği, kirpiotu isimleriyle de biliniyor. Kuzey Amerika’nın endemik bitkilerinden. Kızılderili bitkisi olarak bilinen ekinezyanın dünyada dokuz türü yetişiyor. Tedavide kullanılan üç türünün Amerika ve Avrupa’da geniş alanlarda kültürü- tarlavari üretimi yapılıyor; dünyanın birçok bölgesinde kültür deneme çalışmaları da devam eden ekinezya artık Türkiye’de de birçok bölgede yetiştiriliyor. 60-180 cm boylanabilen ekinezya, Marmara Bölgesi’nde mayıs ayının ikinci yarısından itibaren çiçeklenmeye başlıyor.

Yetiştirme Özeti

Toprak isteği yönünden seçici olmayan ekinezya, organik maddelerce zengin, kumlu tınlı topraklarda iyi gelişiyor. Yetiştirildiği ortamda da fazla rutubet istemiyor.

Şifalı kısmı ve toplanması

Ekinezyanın kökleri ve çiçekli toprak üstü kısmı, tedavide kullanılıyor. Çiçek açma zamanında önce çiçekleri daha sonra sap ve yapraklı kısmı toplanıyor. Kökleri ise üçüncü yıldan sonra toplanarak bitkinin yenilenmesi sağlanıyor.

Şifası

Tedavide kullanılan türleri Echinacea purpurea, Echinacea pallida, Echinacea angustifolia’dır. Ekinezyanın antiviral, antibakteriyal, antifungal ve antienflamatuar etkileri vardır. Nezle ve grip gibi virütik üst solunum yolu rahatsızlıklarında belirtiler görülmeye başlandığı anda ekinezya preparatlarının alınması etkisini daha da güçlendirebiliyor. Soğuk algınlığı, öksürük, grip, hemoroit, kanser ve sık tekrarlayan idrar yolu rahatsızlıklarında dahilen; yara ve yanık tedavisi için haricen kullanmak gerekiyor. İçerdiği polisakkaritler ve alkamidler bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı rol oynuyor. Ekinezyadaki etken maddeler suda çözünmediği için taze sıkılmış özütü, tentürü veya tabletleri kullanılmalı.

Uyarı

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla birlikte ve hamilelik sırasında kullanılmaması gereken ekinezya, papatya alerjisi olanlara da önerilmiyor. İki yadan uzun sure tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca deri döküntüleri ve tansiyon düşüklüğü de yapabilir.

 

Öksürük şurubumuzu kendimiz yapalım!

Malzemeler: 250 gr. organik bal, 1 tatlı kaşığı taze veya kuru rendelenmiş zencefil, 1 adet rendelenmiş taze limon, 2 tatlı kaşığı bitkisel gliserin, 1 çay bardağı su

Rendelenmiş limon ve zencefil bir çay bardağı suya (su 40 derece ve üzeri sıcaklıkta olmamalı) konulur. 15 dakika kısık ateşte kaynatılır. İki tatlı kaşığı bitkisel gliserin ilave edilip iyice karıştırılır. 250 gr. bal yavaş yavaş, iyice karıştırılarak yedirilir. Amber renkli bir şişede serin bir yerde muhafaza edilir. Gerekirse iki tatlı kaşığı alınır.

 

Nazım Tanrıkulu, www.nazimtanrikulu.com

 

* Bu yazı daha önce Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nde yeralmıştır

Haber No: 7712