-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bahçe- Balkonda Kış Bitkileri Yetişsin
Kategoriler: Ekolojik Tarım Yöntemleri, Tohum, %100 Ekolojik Halk Pazarı, Yaşam ve Kültür, Yeşil Yaşam Rehberi, Pazarlar/Alışveriş, Permakültür, Koruyucu Sağlık, Bitkiler, Doğa Koruma
Tarih: 23-Ocak-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Büyük şehrin karmaşasından kurtulup, bahçesinde yiyeceklerimizi yetiştirebileceğimiz bahçemiz olsun isteriz. Ama bir yandan da bu şehirde bizi bağlayan bir şeylerin hep var olduğunu aklımıza getirerek hayıflanırız. O halde gelin; bahçe ve balkonlarımızdan işe başlayalım!

Bahçelerimize göz ucuyla bakıp geçmemek için gözlerimize, midemize ve sağlığımıza hitap eden bitkiler yetiştirebiliriz!

Her İşin Başı Tohum

Yetiştiricilik için tohum, fide, çelik gibi bitki kısımlarına ihtiyacımız var. Tohumdan yetiştirme yapacaksak, ürün vermeyen hibrit tohumlar yerine organik tohumlar kullanmalıyız. Ekeceğimiz organik tohumları Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın araştırma enstitülerinden, yerel semt pazarlarından veya Buğday Derneği tarafından kurulan Tohum Takas Ağı'nın parçası olan sivil toplum kuruluşlarından ve inisiyatiflerden temin edebiliriz. İnternetteki bazı paylaşım sitelerinde tohum takası yapılıyor.

Toprağı Dikime Hazırlamak

Bahçe topraklarını havalandırmak için "bel" denilen aletlerle belleme işini yapmamız gerekiyor. Bunu yaparken toprağın yapısına, toprakta yaşayan yararlı canlılara (solucanlar, karıncalar vb.) zarar vermemek için çok derin bellememeye dikkat edelim. Toprağımız organik maddece zengin değilse, organik maddece zengin toprak alalım. Toprağa ilk sulama suyu ile organik toprak düzenleyicisi humik asit verebiliriz. Fide dikeceğimiz zaman bellenen toprağı tırmıkla düzlemeyi de (tesviye) unutmayalım.

Toprak ısısının düşmesiyle bitkilerimiz güçsüzleşiyor. Onları soğuklardan korumak için alınabilecek bazı önlemler:

*Bahçe etrafına set oluşturabilecek leylandi gibi ağaçlar dikilmesi

*Bitkilerin kök boğazlarının talaş, saman, ot, vb. maddelerle doldurulması

*Don ihtimaline açık yerlerde dikim yapmayarak önlem alınması

*Don ihtimaline açık yerlere ince bir kum tabakası serilmesi

*Bitkilerimizin üzerine naylon veya camdan koruma kafesi yapılması (Fidelerimiz için naylondan alçak tünel kurabiliriz)

Kış Bitkileri

Ekimi viyol denilen çimlendirme kaplarında veya doğrudan dikeceğimiz alana yapabiliriz. Viyollerde ekim yapılacaksa, çimlenip kendini taşıyabilecek boya geldiği zaman bahçedeki yerine taşımalıyız. Bu işi yaparken şaşırtma ilkesini ihmal etmemeliyiz. Yani bitkiyi sera gibi yapay bir ortamda fide haline getirdiğimizden, dışardaki şartlarda yaşayabilmesi için alıştırarak dış ortamındaki yerine dikmeliyiz.

Lahana, karnabahar, ıspanak, turp ve marul, kışlık soğan, bezelye gibi kışlık sebzelerimizi ekerek günlük sebze ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Mercanköşk türleri (Origanum sp.), kekik (Thymus sp.), ekinezya (Echinacea purpurea), yaraotu (Prunella vulgaris) gibi kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirecek, antibiyotik özellikli şifalı bitkilerimizi de dikebiliriz. Çuha çiçeği (prumula sp.), hercai menekşe (viola tricolar), siklamen (cyclamen sp.), kasımpatı (chrysanthemum sp.), kardelen (galanthus sp.) gibi güzel çiçekli bitkileri ekerek gözlerimizi şenlendirebiliriz.

Nazım Tanrıkulu

*Bu yazı Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi 2010, Sonbahar sayısında yayınlanmıştır.

Haber No: 7722