-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi




2014 Yılında Güney Afrika’da 1215 Gergedan Öldürüldü
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Dünyadan, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 29-Ocak-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


WWF (Doğal Hayatı Koruma Derneği) uyarıyor: Yasa dışı gergedan avcılığına karşı yürütülen mücadelenin sürekli artmasına rağmen 2014 yılında Güney Afrika’da 1215 gergedan öldürüldü.

 

WWF- Doğal Hayatı Koruma Derneği'nden yapılan açıklamaya göre; Güney Afrika hükümeti tarafından yeni açıklanan rakamlar, 2014’te her ay ortalama 100 gergedanın kaçak avcılar tarafından öldürüldüğünü gösteriyor. 2013’te 1004 gergedan boynuz avcıları tarafından öldürülmüştü. Bu sayı 2014’te yüzde 21 oranında arttı.

WWF’nin Yaban Hayatı Suç Girişimi Yöneticisi Elisabeth McLellan, “Öldürmenin bu ölçekte artması, yasa dışı gergedan avcılığının giderek organize suç örgütleri tarafından yürütüldüğünü gösteriyor. Ülkenin cesur orman bekçileri sahada gergedanları korumak için yapabildikleri her şeyi yapıyor ancak sadece ortak küresel bir çaba bu yasa dışı ticareti durdurabilir. Bu doğrultuda, Güney Afrika yaban hayatı ticaretini durdurma çabalarını artırmalı, Vietnam ise gergedan boynuzları dahil yaban hayatı ürünlerinin yasa dışı kullanımını durdurmak için acil önlemler almalı” açıklamasını yaptı.

Şu anda, Güney Afrika’da yaklaşık 20 bin gergedan var. Tüm dünyadaki gergedan popülasyonunun yüzde 80’inden fazlası bu ülkede yaşıyor.

Haber No: 7724