-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Monsanto Kaybediyor!
Kategoriler: Tarımsal Biyoçeşitlilik, G.D.O., Gıda Güvenliği, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 23-Şubat-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


GDO’lu tohumlarıyla eleştirilerin hedefinde olan şirket, yılın ilk üç ayında gelirlerinde %34 düşüş olduğunu açıkladı.

Monsanto yetkililerinin geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Güney Amerikalı çiftçilerin mısır ekimini azaltması ve biyoteknolojik tohumlara olan talebin düşmesiyle, yılın ilk çeyreğinde şirketin gelirlerinde %34 düşüş gözlemlendiği bildirildi.

Geçen yıl, ABD’nin mısır ve soya fasulyesi hasadında rekor miktara ulaşmasıyla, fiyatlar en düşük düzeyine geriledi.  Bu durum, Güney Amerika’da mısır ekimine ayrılan arazilerin sayısında azalmaya yol açtı. Monsanto, Avustralya’da pamuk ekiminde yaşanan düşüşten de etkilendiğini açıkladı.

Monsanto’nun gelirleri, mısır tohumları ve herbisit (ot öldürücü) satışlarının düştüğü dönemde, %8’in üzerinde kayıp gösterdi ve 2.87 milyar dolara düştü. Uzmanlar, beklentilerin 2.96 milyar dolar civarında olduğunu açıkladılar.  

St-Louis merkezli şirket, bu yıl karını 243 milyon dolar ve hisse başına 50 sent olarak açıklarken, geçen yıl aynı dönemde 368 milyon dolar, hisse başına 69 sent kar etmişti.

Son 3 aylık dönemde, Monsanto’nun karı, biten faaliyetler dikkate alındığında, hisse senedi başına 47 sent olarak açıklandı. 

Gelir düşüşüne rağmen, sonuçlar Wall Street beklentilerini üzerinde gerçekleşti. Uzmanların hisse başına değerlendirmeleri 34 sent yönündeydi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s 500 Borsa Endeksi %8’lerde artış gösterirken, Monsanto hisseleri yılın başından beri yaklaşık %3 değer kaybetti. Borsa ise geçtiğimiz 12 ayda artış eğilimi gösterdi.

Uzunca süredir tartışmaların göbeğinde olan tarım devi Monsanto, Amerika’da geçen yıl gerçekleşen protesto yürüyüşleri ve “Monsanto’ya karşı Gösteri” Kampanyasıyla yine dikkatleri üzerine çekti.

Kasım seçimlerinde, Monsanto ve Hormel, ABD’nin Oregon eyaleti tarafından yayınlanan 92 numaralı önergeye karşı milyonlar harcadı. Bu önerge, firmaları ürünlerin üzerinde GDO’lu olup olmadıklarını belirtmeye zorluyordu. Ancak firmalar başarıya ulaştı, önerge reddedildi. 

* The Guardian'da yayınlanan haberin orjinalini (ingilizce) buradan okuyabilirsiniz.

*Çeviri için, Gönüllümüz Dilek Duygu Yavuz'a teşekkür ederiz.

Haber No: 7751