-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
WWOOF ve LLOOF Toplantıları için İrlanda'daydık
Kategoriler: Gıda ve Tarım, G.D.O., Ekolojik Ürünler, Tohum, Yaşam ve Kültür, Dünyadan, Bireysel Gelişim, Eğitim, Ekolojik Turizm, Ekolojik Tarım Turizmi, Doga Dostu Turizm, TaTuTa, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 31-Mayıs-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


TaTuTa programıyla Türkiye ayağını yürüttüğümüz WWOOF (Organik Çiftliklerde Uluslararası Fırsatlar) ağının Avrupa koordinatörler toplantısı için 19-22 Mayıs tarihlerinde İrlanda kırsalındaydık.

Cork bölgesinde eski bir taş değirmende on sekiz Avrupa ülkesinden temsilcilerin katıldığı toplantıda WWOOF programının işleyişi, ev sahibi çiftlikler ve gönüllülerle ilgili ortak sorunlara çözüm önerileri ve işbirliği olanakları konuşuldu.

23-24 Mayıs'ta aynı bölgede bir buluşma daha vardı. Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa'dan on WWOOF ülkesi, "köklü WWOOF ağacının bir meyvesi" olarak nitelendirilen EDVORG* projesinin en önemli çıktısı olan "Living and Learning on Organic Farms" (LLOOF) çevrimiçi öğrenim platformunun basın toplantısı ve durum değerlendirmesi için bir araya geldi. WWOOF'yi 1971 yılında hayata geçiren Sue Coppard'ın konuşmasıyla açılan toplantı, Bridgestone Food Guide yazarı çevreci John McKenna'nın organik tarımın önemine değinen sözleri ve İngiliz film yapımcısı çevrimiçi eğitim öncüsü Lord David Puttnam'ın destek mesajıyla devam etti. Bir diğer konuşmacı Avrupa Çevre Bürosu (EEB) Tarım ve Enerji Politikaları uzmanı Faustine Defossez, AB'nin çevreciler tarafından eleştirilen Ortak Tarım Politikası reformuna karşı WWOOF gibi tabandan örgütlü hareketlerin neler yapabileceği hakkında ipuçları verdi. Toplantının sabah oturumu sırasında bir WWOOF çiftliği sahibi olan permakültürcü Nick Addley, salonda bulunan bir WWOOF gönüllüsüyle beraber uygulamalı olarak fide şaşırtmayı anlatırken video kaydına alındı ve öğleden sonra bu videonun gösterimi yapılarak LLOOF platformunun nasıl işleyeceği tüm katılımcılara gösterilmiş oldu. Şehirdeki hayatlarını terk ederek bir süre WWOOF gönüllülüğü yapan, ardından bir köye yerleşerek organik üretime başlayan genç çift Yasmine Phillips ve Laurence Horan'ın hikayelerini paylaşmalarıyla basın toplantısı sona erdi.

EDVORG projesi kapsamında tasarlanan LLOOF (Organik Çiftliklerde Yaşamak ve Öğrenmek) çevrimiçi öğrenim platformu, 2016 sonunda hayata geçtiğinde organik tarım ve sürdürülebilir yaşam konusunda pratik bilgilerin bulunduğu kapsamlı bir kaynak olacak.

*Buğday Derneği, AB Erasmus+ Stratejik Ortaklık programı kapsamında fonlanan projeyi İngiltere, İtalya, İrlanda, Norveç, Almanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Sırbistan’daki WWOOF temsilci kuruluşlarıyla ortak yürütüyor. EDVORG projesi organik gıda üretimi, girişimcilik, gönüllülük ve kültürel alışveriş için çevrimiçi açık öğrenim kaynağı niteliğinde bir rehber oluşturarak farklı Avrupa ülkelerindeki küçük çiftlik işletmelerinde yetişkinlere uygulamalı çalışma ve öğrenme imkanı sunmayı hedefliyor.

 

 

Haber No: 7911