-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ev ve Bahçe İlaçlamalarının Arılar Üzerindeki Etkisi Tahminlerin Çok Üzerinde
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Yaşam ve Kültür, Kullanım Alışkanlıkları, Kültür, Eğilimler, Dünyadan, Yeşil Yaşam Rehberi, Bireysel Gelişim, Eğitim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 10-Haziran-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Purdue Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, bal arıları tarım dışı bitkilerden çok yüksek miktarda böcek ilacı topluyor. Kentlerde yapılan sivrisinek ve böcek mücadelesi, bahçe-park ilaçlamaları arılar üzerinde ciddi bir olumsuz etkiye sahip. Dolayısıyla, arıları korumak için şehirde yaşayanlara da önemli rol düşüyor.

 

Entomoloji (böcek bilimi) alanında çalışan bilim insanları, bal arılarının hangi polen kaynaklarını kullandıklarını ve bu kaynakların böcek ilaçlarıyla kirletilmiş olup olmadıklarını anlamak için, ABD, İndiana’da 3 değişik arazide 16 hafta boyunca bal arısı kovanlarından örnekler topladı. İncelenen polen örnekleri 30'a yakın bitki familyasını temsil ediyor, bunlar aynı zamanda 9 farklı kimyasal sınıfa yayılan ve neonikotinoid’leri (özellikle yaprakbiti, fidanbiti gibi bitki özsuyu ile beslenen haşerelerde etkili nikotin bazlı, mısır ve soya fasülyesi ıslahında kullanılan ve arılar için zehirli olan bir tür böcek ilacı ) de içeren böcek ilacı kalıntıları barındırıyor.

Arı polenlerinde yoğun olarak bulgusuna rastalanan böcek ilacı, sivrisineklere karşı evlerde de kullanılan, organik bileşenli, krizantem çiçeğinden türetilen pyrethroid'tir.

Araştırmayı yöneten bilim insanı Krupke "Araştırmamızdaki arılar bizim tahmin ettiğimizden daha geniş kapsamlı kimyasallara maruz kalmışlar." diyor. "Polen örneklerinde rastladığımız böcek ilacı çeşidi şaşırtıcı. Tarımda kullanılan kimyasallar problemin sadece bir parçası. Kovanlar tahıl arazilerine yakın olsalar bile arılar kentlerdeki ilaçlamalardan, sivrisinek mücadelesinden çok etkilenmiş."

Ohio State Üniversitesi'nde Entomoloji alanında asistan profesör olan Long, kendisinin de polenlerde buldukları böcek ilacı çeşitliliğine şaşırdığını ve endişe duyduğunu belirtiyor.

Long "Eğer arıları önemseyen biriyseniz, böcek ilaçlarını kullanmaktan kaçının çünkü arılar onlardan etkileneceklerdir." diyor.

Araştırmacılar 29 kalıntıyı çayırlık alandan alınan polenlerde, 29 kalıntıyı böcek ilacı atılmış mısır tarlasından alınan polenlerde, 31 kalıntıyı ise böcek ilacı atılmamış mısır tarlasından alınan polenlerde buldular. "Bu bulgular bal arılarının sezon boyunca kronolojik olarak sayısız böcek ilacına maruz kaldıklarını ve bu böcek ilaçlarının arılar için önemli bir uzun dönem stres faktörü oluşturduğunu gösteriyor" diyor Long.

Krupke, polen örneklerinde en yaygın bulunan kalıntıların, arılar için en yüksek derecede risk oluşturan; neonikotinoidler ve pyrethroidler olduğunu belirtiyor. Her ikisi de arılar için zehirli olmakla beraber görece risk düzeyleri açısından farklılaşıyor. Neonikotinoidler, arılar için daha zararlı olup öncelikli olarak tarımsal alanlarda kullanılıyor. Öte yandan, pyrethroidler de, arıların çok sevdiği ev ve bahçelerdeki bitkilerde kullanıldığı için yüksek dozlarda kimyasala daha sık maruz kalmalarına yol açmakta. Araştrma pyrethroidlerin özellikle Ağustos ve Eylül aylarında, birçok evsahibinin sivrisinek, yaban arısı ve benzeri rahatsız edici böcekleri öldürmek için spreyledikleri dönemlerde en yüksek düzeylere ulaştığını gösterdi.

Her 3 araziden alınan polenlerde ayrıca çoğu böcek kovucuların aktif bileşeni olan DEET bulundu.

Krupke bu çeşitli böcek öldürücülerin birbirleri ile ne şekilde etkileşerek arıları etkiledikleri konusunda çok az şeyin bilindiğini söylüyor. Örneğin bazı böcek öldürücüler kendi başına zararsız olsalar bile diğer bazı mantar öldürücülerle beraber kullanıldıklarında toksisitelerini arttırabiliyor.

Araştırmacılar koloninin sağlığı konusunu bu araştırma kapsamında irdelemediler.

Araştırma Nature Communications’ta 31 Mayıs Salı günü yayınlanmıştır.

Daha fazla bilgi için : http://phys.org/news/2016-05-honeybees-astonishing-pesticides-non-crop.html#jCp

Çeviri: Defne Topçu

 

 

Haber No: 7913