-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kompost ve Malç Uygulaması
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Bireysel Gelişim, Eğitim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa Dostu Yerleşimler, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Kullanım Alışkanlıkları, Ekolojik Mimari
Tarih: 04-Ağustos-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Şimdiye dek paylaştığımız kompost çeşitleri, bolca mikrobik faaliyete sahip, mineral ve besin maddesi içeriği zengin olan yaşam dolu toprak katkıları ve dengeleyicileridir. Canlı oldukları için her türlü doğal koşuldan, saklama şartlarından ve uygulama yanlışlarından ötürü zarar görebilirler.

 

Her şeyden önce, bahçede tamamlanmamış kompost kullanılmamalıdır. İçindeki bakteriyel faaliyet ve besin maddesi akışı dengelenmediği için, toprağa serilen tamamlanmamış kompost, var olan toprak ekosisteminin dengesini, geçici de olsa bozabilir. Bitkisel üretimde, gelişimini tamamlamış organik gübrelerin kullanımı her zaman dikkat ister.

Bitkilerinizin ihtiyacı olan içeriğe sahip kaliteli bir kompost üretmek ve kullanmak önemlidir. Örneğin, kalsiyum açısından zengin olan bir toprakta, yine kalsiyum açısından zengin bir kompost kullanmanın pek yararı olmaz. Çok yıllık bitkiler için mantar aktivitesi, sebzeler için bakteriyel aktivitesi fazla olan kompost ve örtüleme çeşitleri tercih edilmelidir. 

Toprak analizi yaptırmak, kompost uygulamalarına başlamadan önce toprağınızın hangi besin ve minerallere ihtiyacı olduğunu anlamanız için önemlidir. Bundan sonra atılacak adımlar daha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Ayrıca organik/ekolojik tarımda kompost bitki besin elementi sağlayan malzeme olarak kullanılacaksa, kompostun besin elementi içeriğinin de bilinmesi önemlidir. Söz konusu toprak analizleri bazı üniversitelerde, araştırma enstitülerinde, tarım il müdürlüklerinde, ziraat odalarına bağlı yetkili laboratuvarlarda veya özel kuruluşların laboratuvarlarında yaptırılabilir. 

Ağaçlar için kompost sererken, ağacın taç hizası boyunca toprağa 15-20 cm derinliğinde çember şeklinde bir arık açıp, kompostu serdikten sonra üzerini örtmek, hem topraktaki canlı faaliyetini hızlandırmak, hem ağaç köklerinin ihtiyacı olan yerde besin ve mikrobik katkı sağlamak, hem de kompost içeriğinin havayla temas ederek değerini kaybetmesini engellemek için önemlidir. Ağaç başına kullanılacak kompost miktarı ağacın yaşına göre değişir. Genel bir kural olarak, ağacın taç çapı kaç metre ise, kilogram ölçeğinde o kadar kompost kullanılabilir. Örneğin, ağacın taç çapı 5 metre ise, 5 kg kompost konulabilir. Veya dekara 2 ton olacak şekilde bir uygulama yapılabilir. Kompost serildikten sonra üzerinin organik bir örtü malzemesiyle kapatılması, her iki unsurun da faydasını artırır. Ağaçlara malç yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, yağışlı döneme girerken, örtü malzemesinin (karton, saman, öğütülmüş dal, vb) ağacın gövdesine temas etmemesine özen göstermektir. Yağışlar nedeniyle sürekli ıslak kalan örtü malzemesi, ağacın gövdesine mantar bulaştırabilir. Ama yağışsız yaz döneminde böyle bir sıkıntı yaşanmaz. 

Özellikle az yağış alan, erozyona uğramış iklim ve coğrafyalarda, toprağın mümkün olduğu kadar uzun süre nemli kalmasına çalışmak gerekir. Nem olmadan toprak biyolojisi hayatta kalamaz ve toprak biyolojisi olmadan sağlıklı bir ekosistem oluşmaz. Bunun için çeşitli yağmur suyu hasat tekniklerini de uygulama yelpazesine katmak gerekir.

Malç, kompost, kompost çayı, sıvı gübre gibi tekniklerin tümünü bir arada uygulamak, özellikle hasar görmüş, organik maddesi azalmış, toprak verimliliği düşmüş arazilerde oldukça önemlidir. Kompost, tek başına mucizeler yaratamaz. Bahçeciliğe bütüncül bir bakış ile yaklaşmak; toprak, su ve diğer canlıların, ekosisteme bir arada en çok faydayı nasıl sağlayacağını düşünmek gerekir. Bir organizmanın atığı, diğer bir organizmanın besinidir. 

Malç (örtülemenin) faydalarını buradan okuyabilirsiniz. 

Haber No: 7930