-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Tohum Kahramanı Mısınız?
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Tohum, Gıda Güvenliği, Yaşam ve Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 05-Eylül-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bu satırları okuduğunuz andan itibaren, elinizdeki atalık tohumları takasa açabilir, küçük miktarlarda atalık tohum talep edebilir, bu şekilde hızla kaybolan atalık tohumlarımızı kurtarmak için başlattığımız “tohum hareketi”ne katılabilirsiniz. www.tohumtakas.org sitemizde, sandıkta, yastık altında kalmış atalık tohumlarımızı takasa açıyoruz! Siteye kayıt olmak, tohum talep etmek, takas etmek ücretsiz. Tek isteğimiz, hasatta bir miktar tohumu ayırıp, başkalarıyla paylaşmanız.

 

Elinde atalık tohum bulunan veya atalık tohumları çoğaltmak için elini taşın altına sokmaya kararlı HERKESİN, ÜCRETSİZ kullanabileceği site, tohum takasının yapılmasına izin verdiği gibi, ekildiği coğrafya, iklim şartları, ürünün yetiştirilmesinde kullanılan yöntemler ve girdileri de kayıt altına alıyor. Bu şekilde, hangi tohumun hangi şartlar altında ne kadar verimli olduğunun bilgisi de tohum takası yapanların elinde oluyor. Bu çok önemli, zira, her bir atalık tohum bir mucize, ve her mucizeye yaşaması için uygun ortamın sağlanması gerekiyor.

Tohum, en hızlı kaybettiğimiz varlıklardan biri. Piyasa şartları, atalık tohumlar kullanan küçük üreticilerin piyasada yer bulamaması ve market / büyük üretim ve dağıtım zincirlerinden gelen hiçbir üründe yerel tohum kullanılmaması gibi sebeplerden dolayı yüzlerce çeşit tohum tehdit altında.

2006 yılında kabul edilen 5553 sayılı tohumculuk kanunu ile kayıt altına alınmamış tohumların satışının yasaklanması sonrası yerel tohumlarla ilgili Buğday Derneği'nin attığı adımlar:

  • 2008-2009 yılında Türkiye'nin tarımsal biyoçeşitliliğinin korunması için tohum ağının kurulması projesinde 3 ayrı toplantıda 30 kişi/kurumlar birebir görüşmeler yapılarak ağın stratejik yapısının kurulması

  • 2011-2012 yıllarında: Kaybolmakta olan 42 ayrı cinsten 155 çeşit yerel tohumun kurtarılması ve 27 farklı çiftlikte ekilerek çoğaltılması

  • 2013 yılında: Yerel tohum envanterinin %150 çoğaltılması, takas ağına 17 adet yeni çiftliğin katılması

  • 2014 yılında: 26 adet çiftliğin 169 çeşit yerel tohumu takas ederek üretmelerinin sağlanması

Proje; 2011-2014 yılları arasında Adım Adım oluşumu (www.adimadim.org) gönüllü koşucuları tarafından desteklenmiş ve www.tohumtakas.org sitesi Sivil Düşün AB Programı (www.sivildusun.net) Aktivist Desteği ile hayata geçirilmektedir.

Tüm tohumseverlere hayırlı olsun!

Buğday Ailesi

 

Haber No: 7933