-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Dünya Balarısı Günü Kutlu Olsun!
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Yaşam ve Kültür, Kullanım Alışkanlıkları, Bireysel Gelişim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa Dostu Yerleşimler, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 06-Eylül-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


20 Ağustos, Dünya Balarısı Günü kutlu olsun! Kutlu olsun ve sözde kalmasın, arıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bizlerin de yapması gerekenler var.

 

 

* Bahçenize, bitkilerinize arılara da zarar veren, sentetik kimyasal böcek ilacı (özellikle neo-nikotinoid içerenleri) sıkmayın.

*Arıların doğal yaşam alanı olan kırları koruyun, kır çiçeklerini yolup yerine çim ekmeyin.

* Bal şifadır, az ve öz yenmelidir. Ekolojik yöntemlerle üretilmiş balı, tercihen üreticisinden almaya çalışın. Bu şekilde arı dostu üretim yapan arıcıları da desteklemiş olursunuz.

* Kovan koyacak yeriniz ve çevrenizde arıların doğal yollarla beslenebileceği bir eko-sistem varsa, önce bir arıcılık kursuna gidin, sonra da kovan alarak hem arılara, hem de polinasyona destek olun.

* Organik, ekolojik gıda, sadece insan için değil, arılar dahil tüm ekosistem için iyidir. Organik beslenin, arıları koruyun.

* Sıcak aylarda arılar susuzluktan bayılabilir. Baygın bir arı bulduğunuzda az şekeri suda eritip çay kaşığıyla arıyı besleyebilirsiniz.

"Arıları Yaşatalım" projemiz kapsamında, ekolojik arıcılık yöntemlerini paylaşmaya devam edeceğiz. İngilizce Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz: Live and Let Bee.

Haber No: 7934