-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Şehrin orta yerinde bir vaha
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, İç Pazar, Ekolojik Ürünler, Gıda Güvenliği, %100 Ekolojik Halk Pazarı, Yaşam ve Kültür, Pazarlar/Alışveriş, Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Beslenme Biçimleri, Bitkiler, Doğa
Tarih: 20-Eylül-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Üreticisinin, doğa ve insan dostu, ekolojik yöntemlerle yetiştirdiği gıdaları kentli tüketiciyle buluşturduğumuz, Türkiye'nin ilk %100 Ekolojik Pazar'ı; Şişli %100 Ekolojik Pazar'ın 10. yaşını Mayıs ayında kutladık. Pazar'ın hikâyesini ve katedilen aşamaları, Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi Oya Ayman, Sofra Dergisi Ağustos sayısı için kaleme aldı.

 

Hayallerin gerçek olacağını kanıtlayan; yeni hayaller kurduran; öğreten; paylaşıma açık; dostlukları çoğaltan; sürprizlerle dolu; toprakla, suyla, havayla, ağaçla, arıyla bağımızı hatırlatan, yaşamı daha anlamlı kılan bir yer... Enfes balların, sütlü bademlerin, nefaseti yerinde yağların, envai çeşit meyve ve sebzenin, bolluk bereketin hüküm sürdüğü, şehrin orta yerinde bir vaha... Bereketli tohumların saçıldığı, selamı, muhabbeti bol, umutların yeşerdiği bir pazaryeri...

Haziran 2006’da açıldığı ilk günden bu yana, her hafta cumartesi günleri kurulan Şişli’deki %100 Ekolojik Pazar, çiftçilerin doğayı ve insanı düşünerek binbir emek ve özenle yetiştirdiği sağlıklı gıdaları kentli tüketiciyle buluşturuyor. Bu, herhangi bir semt pazarından farklı bir buluşma. Bu fark, tezgâhlarda boy gösteren ürünlerin %100 ekolojik sertifikalı olmasından öte anlamlar taşıyor.

Pazarın müdavimlerinin çiftçi ve üreticilerle tezgâh başında yaptığı sohbetler bir süre sonra dostluğa dönüşüyor. GDO’suz mısırdan, pembe domatesten, kestane balından başlayan muhabbet, yemek tariflerine, çocukların okuluna, çiftlik ve ev ziyaretlerine varıyor. Pazarın müdavimleri sofralarına gelen slatalığın, patatesin, salçanın, peynirin kimler tarafından, hangi şartlarda yetiştiğini, nereden geldiğini öğreniyor, hikâyesini dinliyor, yöreye özgü kullanım ve kışa saklama yöntemlerini keşfediyor, yeni dostlar kazanıyor. Toprağı, suyu, havayı kirletmeyen; yerel/atalık tohumların devamlılığını gözeten üretimlere destek oluyor, destek oldukça çoğaltıyor. Doğal ve adil olanla beslendikçe onu destekliyor, yaygınlaştırıyorlar.

Yılda 700 ton meyve ve sebze satılıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Şişli Belediyesi işbirliğiyle hizmet veren; ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına olanak sağlayan Şişli % 100 Ekolojik Pazar bu yıl 10. yılını kutluyor.

Haziran 2006’da 48 tezgâhta 25 üretici ve esnafla başlayan pazaryeri, 10. yılında 307 tezgâhta 76 üretici ve esnafla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Pazarın hemen her hafta gelen bin kadar müdavimi var, ama pazardan alışveriş yapan müşteriler birkaç binle ifade ediliyor. Üretici ve -tüketici olmak yerine doğa dostu üreticiyi desteklemeyi seçen- türeticiler sayesinde pazarda, yılda 700 ton civarında ekolojik taze sebze ve meyve satılıyor.

Mantardan yufkaya...

Ekolojik pazarlar müdavimlerinden gelen yeni talepler sayesinde ekolojik ürün çeşitliliğinin de artmasında rol oynuyor.

Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, bugüne kadar süt ürünleri, istiridye mantarı, elma pekmezi, baklava, ketçap, helva, lokum, yufka gibi birçok ürünün ilk defa piyasaya sunulduğu yer oldu. Pazaryeri, işlenmiş/ambalajlı gıda ürünlerinde 274 çeşit ile ekolojik pazarlarda tüketiciye en fazla alternatifi sunan alışveriş noktası.

Buluşma noktası

Şişli %100 Ekolojik Pazar, ekolojik yaşam konusunda bilgilenmek, iletişim kurmak isteyenler için aynı zamanda bir platform oluyor. Pazaryeri sanatçı, bilim insanı, siyasetçi ve kanaat önderleri için bir buluşma noktası konumunda.

Pazarın müdavimleri, sabahın erken saatlerinden itibaren hem alışveriş ediyor hem de burada gerçekleşen etkinliklere, söyleşilere katılıyor. Düzenlenen ”gerçek temizlik” atölyesi, ”takas-armağan şenliği”, “gel oyna çocuk atölyesi”, ”ekolojik kitap şenliği”, konserler, performanslar, pazarı kültürel ve sosyal anlamda da zenginleştiriyor; alışveriş mekânı olmanın ötesine taşıyor.

GDO’suz bölgede her şey kayıt altında

Ekolojik tarımla üretilen ürünlerde GDO’nun yasak olması nedeniyle GDO’suz bölge olarak nitelenen %100 ekolojik pazarlarda herşeyin kaydı tutuluyor.

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile ekolojik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ediyor. Buğday Derneği öncülüğünde kurulan %100 ekolojik pazarlar ile birlikte organik pazarların sayısı 16’ya yükselirken; e-ticaret siteleri gibi pazarlama kanallarını da besleyen ekolojik pazarlar daha çok insanın sağlıklı ürüne ulaşmasını sağlıyor.

Bugün, Buğday Derneği tarafından denetlenen Kartal, Beylikdüzü, Bakırköy, Küçükçekmece %100 ekolojik pazarları yıl boyunca, Kayseri Kocasinan ve Talas %100 ekolojik pazarları ise temmuz-kasım ayları arasında mevsimsel olarak kuruluyor. Ayrıca Ankara Çankaya, İzmir Bostanlı, Bodrum, Eskişehir Tepebaşı gibi pek çok yerde de yerel yönetimlerler ve bazı sivil kuruluşlar tarafından organize edilen organik pazarların sayısı giderek artıyor.

Ekolojik pazarlar, sadece kentli tüketicinin sağlıklı ürüne ulaşmasını değil, üreticinin kazanmasını da sağlayarak ekolojik üretimi cazip kılıyor, böylece ekolojik tarımın yaygınlaşarak gelecek kuşaklar için daha güzel bir dünyaya ve sağlıklı bir toplum yolunda dönüşüme hizmet ediyor.

Haber No: 7935