-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Palmiralı çiftçi Süleyman’ın Türkiye’de devam eden hikâyesi...
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Bireysel Gelişim, Ekolojik Turizm, Ekolojik Tarım Turizmi, Doga Dostu Turizm, TaTuTa, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Eğitim
Tarih: 29-Eylül-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Geçtiğimiz sene Nazra Syria adlı sivil toplum kuruluşuyla yaptığımız işbirliği sonucunda savaş mağduru Suriyeli çiftçi Süleyman'la TaTuTa ev sahiplerinden İstafil Biyodinamik Çiftliği arasında köprü olmuştuk. Bugün Süleyman çiftlikte tüm bilgi birikimini kullanarak geçimini sağlayabiliyor.

 

Suriye’de savaş henüz başlamamışken Süleyman, Palmira antik kentinde zeytin ve hurma üreterek geçimini sağlayan bir çiftçi ve gezginleri ağırlamaktan zevk alan bir misafirperverdi. Bahçesinin girişine “Barış ve dostluk bahçesi bu cennette” diye yazmıştı. Misafirlerine hurma ve çay ikram etmekten ve onlardan birkaç kelime İngilizce-Fransızca öğrenmekten keyif alıyordu.

2013’ün ortalarında Süleyman’ın yaşamı tamamen değişti, süregelen savaş sırasında bahçesi bombalanmıştı ve devlet bölgeye su sağlayamıyordu, dolayısıyla gelirini kaybetmişti. Suriyeli ailelere yardım amacıyla kurulmuş sivil toplum kuruluşu Nazra’nın yardımıyla bir koyun sürüsü alıp koyun satarak para kazanmaya çalıştı, koyunlar bitince bir sene başka işlerle geçindi fakat 2015’in ortalarında Palmira’daki durum feciydi, halkın çoğu göç etmişti. Süleyman, çatışmaları evinden duyabiliyordu, bu durumda o da nihayet evinden ayrılmaya ikna oldu. Suriye’nin kuzeyinde bir süre kaldıktan sonra 2015 sonlarında tehlikeli koşullarda Türkiye’ye geçti. Bu sıralarda Nazra, Türkiye’de bir çiftlik bulmak ve onu işe yerleştirebilmek için internet sitesinden duyuru yapmıştı.

Bir süre devam eden arayış ve görüşmelerin sonunda TaTuTa ağına dahil olan bir çiftlik Süleyman’ı bir çalışan olarak kabul etti. İstanbul Çatalca’daki İstafil Çiftliği seraları, elma bahçeleri, üzüm bağları ve koyunları olan biyodinamik bir çiftlik. Süleyman burada hayatına yeniden başladı; çiftliğin sahibi Arzu Hanım’ın nazik tavrından ve tarımsal bir faaliyette yer aldığından dolayı mutlu, yaptığı iş için maaş alıyor ve çiftlikte kalıyor. Bulunduğu durum için şükrediyor ve o da çoğu Suriye vatandaşı gibi bir gün Suriye’ye dönmek istediğini, vahalarını yeniden inşa edeceklerini söylüyor

Süleyman ile bir yıldır birlikte çalışan Arzu Hanım da durumdan memnun ve Süleyman’ın ailesini de çiftliğe alabileceğini söylüyor. Süleyman'ın hikâyesini anlatan videoyu buradan izleyebilirsiniz. 

 

Çeviri desteği için Şule Akıncı'ya teşekkür ederiz. 

Haber No: 7938