-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kompost Rehberi Yayınlandı!
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Yaşam ve Kültür, Bireysel Gelişim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 10-Kasım-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kusura bakmayın, artık kompost yapmamak için hiçbir mazeretiniz kalmadı! Rehberde, kompost yapmakla ilgili kafanızda olabilecek tüm sorulara yanıt vermeye çalıştık. Evde-işte, balkonda-bahçede, büyük ölçek-küçük ölçek, solucanlı-Bokaşi…. Emin olun, nerede yaşarsanız yaşayın, size uygun bir kompost türü mutlaka var! Bu rehberi, sizinle size en uygun kompost şeklini bir araya getiren kompost çöpçatanı olarak düşünebilirsiniz.

 

Kompostu topraktan ve toprağın ihtiyaçlarından bağımsız düşünemeyiz. Bu nedenle rehberin ilk bölümünü toprak yapısı, oluşumu, biyolojisi ve kaybına ayırdık. Kitabın ikinci yarısı ise, farklı ölçeklerde, farklı kompost yapımına dair pratik bilgilerden oluşuyor. Balkon kompostlarından, büyük ölçekli belediye kompostlarına kadar aklınıza gelebilecek tüm kompost sistemlerini başından sonuna aktardık.

Türkiye’de çok fazla bilinmeyen ve uygulanmayan kompost üretimi, aslında hem çöpün azaltılması, hem toprağın zenginleştirilmesi, hem de ekonomik değer yaratılması için büyük bir fırsat. Türkiye, yoğun erozyon tehdidiyle karşı karşıya olan, su kıtlığı sınırında olan kritik bir coğrafyada bulunuyor. Organik atıkları doğal toprak oluşum süreçlerine benzer şekilde dönüştüren kompost uygulamaları, kentlerdeki yoğun tüketimin organik çöplerini veya tarımsal atıkları dönüştürerek ekonomik ve ekolojik olarak faydalı bir ürün haline getirebilir.

Kompost Rehberi, Buğday Derneği’nin yürüttüğü ve tamamladığı, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı) tarafından desteklenen “ Datça’da Tarımsal Atıklardan Kompost Gübre Yapımı’ Projesi kapsamında hazırlandı. Yoğun badem ve zeytin çiftçiliği yapılan Datça yöresi, coğrafi yapısı ve çiftçilik uygulamaları nedeniyle verimli toprağını büyük ölçüde kaybetmiş, konumu nedeniyle de zirai ürünlere ulaşımın pahalı olduğu bir bölge. Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurmayı amaçlayan ‘Tarımsal Atıklardan Kompost Gübre Elde Edilmesi Projesi’ ile, hem biyolojik tarımsal atıkları değerlendirmeyi, hem de çiftçilerin gübre ihtiyacını azaltmayı hedefledik. 2016’da tamamlanan proje kapsamında, Datça’daki Sındı Köyü organik zeytin ve badem çiftçilerine bir dal öğütme makinesi hibe edilmiş, eğitimler düzenledik, proje sürecini özetleyen bir kısa film ve kompost yöntemlerini anlatan bir de rehber kitapçık hazırladık.

Kompost Kitapçığı içeriği :

Giriş

Toprak ve Ekoloji

TOPRAĞIN YAPISI

TOPRAĞIN BİLEŞENLERİ

Mineraller

Hava ve Su

Mikrobiyoloji

TOPRAK OLUŞUMUNDA İKLİM VE COĞRAFYANIN ETKİLERİ

EKOLOJİ

TOPRAK NEDEN VE NASIL YOK OLUYOR?

Çölleşmenin Nedenleri

Yanlış Tarım Yöntemleri ve Toprakların Fakirleşmesi

ATIK VE KİRLİLİK

BAHÇE VE KOMPOST

KOMPOSTUN FAYDALARI

KOMPOST NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Kompostun Bileşenleri

KOMPOST ÇEŞİTLERİ

Soğuk Kompost

Sıcak Kompost

Kompost Çayı

Solucan Kompostu (Vermicompost)

Sıvı Gübre (Biyo-gübre)

ÖRTÜLEME (MALÇ)

KOMPOST VE MALÇ UYGULAMASI

BÜYÜK ÖLÇEKLİ KOMPOST SİSTEMLERİ

DÖNÜŞÜM YOLUNDA ATILAN ADIMLAR

Kaynakça

 

Haber No: 7944