-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
''Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor!'' Projemizin ilk saha gezisi için İtalya'daydık!
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Bireysel Gelişim, Eğitim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa Dostu Yerleşimler, Temiz Enerji, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Kullanım Alışkanlıkları, Ekolojik Mimari, Diğer
Tarih: 24-Kasım-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


"Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor" projemizin etkinliklerinden biri, 7 bölgeden 21 belediyeye, AB'deki iyi uygulama örneklerini göstermek. Projemizin kırsal kompost ayağı için, 7 belediyeyi temsil eden heyetle İtalya'daki kompost tesislerini ziyaret ettik.

 

Kırsal kompost heyetimizde: Şanlıurfa, Kayseri, Burdur Büyükşehir Belediyeleri, Mersin-Mezitli, Nevşehir-Derinkuyu, Giresun-Görele, Tunceli Katı Atık Yönetim Birliği temsilcileri yer aldı. Heyetimizle birlikte ilk gün, 'aerobik kompost' yapan Entsorga Tesisi'ndeydik. Burada, günlük 100 ton kapasite ile çalışan ve yerinde ayrıştırma yapan belediye/ taşeron tarafından doğrudan tesise getirilen biyo atıklar kompostlaştırılıyor. 24 saat boyunca çalışan tesis, insan gücü yerine son derece otomatize ve izlenebilir bir sistem tasarlamış. Firma, aynı zamanda sattığı bu teknolojinin dışında yeni bir ünite üzerine çalışıyor. Bu yeni ünite ile birlikte; ek 40 ton işlenmesi ve bu sayede tesisin ihtiyaç duyduğu tüm elektriği de kompost üretimi ile karşılamayı hedefliyorlar.

Heyetimizle birlikte İtalya'daki kompost tesisleri gezimizin ikinci gününde ise, Ozegna bölgesindeki EGEA Tesisi'ndeydik.Tesiste, hayvan gübresi ve silajdan anaerobik kompostlama ile biyo-gaz ve elektrik üretiliyor. Aynı zamanda çıktılardan biri olan sızıntı, yüz seksen gün ayrı havuzlarda bekletildikten sonra çiftçiler tarafından toprak düzenleyici olarak kullanılıyor. Tesisten yakın şehirlere doğrudan hatlar aracılığıyla, metan sayesinde ısıtma hizmetleri de veriliyor. Tesiste aynı zamanda metandan biyo-yakıt üretiliyor ve yakın zamanda yine yer altından doğrudan taşıma yöntemi ile yakındaki birçok şehirde satışı bekleniyormuş. Benzinden % 25 daha ucuz ve araç km mesafesi daha uzun.

İlginç olansa, 3,5 milyon Euro yatırım yapılan tesisin 1.7 milyon Eurosunu işletme giderleri dahil geri kazanmış olması. İşletme giderleri de olmasa aslında neredeyse %85'lik bir oran söz konusu. Bizdeki yaygın kanıysa kompost tesisi kurmanın pek bir şey 'kazandırmayacağı' yönünde. Projemizle bu yaygın kanının değişeceğini ve artık ülkemizde de kompost tesislerinin kurulup işletileceğini umuyoruz.

 

Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor Projesi, TC ve AB tarafından Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında desteklenmektedir. #siviltoplumdiyaloğu

Haber No: 7948