-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
''Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor!'' Projemizin saha gezisi için Brüksel'deydik!
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Bireysel Gelişim, Eğitim, Yöntemler, Ben ne yapabilirim, Doğa Dostu Yerleşimler, Geri Kazanım, Permakültür, İklim Değişikliği, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 16-Aralık-2016
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


"Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor" projemizin kentsel kompost ayağı için, beş belediyeyi temsil eden heyetimizle Brüksel'deydik. Heyetimizde; Eskişehir'den Odunpazarı Belediyesi, Ankara'dan Çankaya Belediyesi, Antalya'dan Muratpaşa Belediyesi, İstanbul'dan Beykoz Belediyesi ile Kütahya Katı Atık Birliği temsilcileri yer aldı.

Özellikle yoğun kent yerleşimlerinde, Avrupa'daki kompost örneklerini incelemek için geldiğimiz Belçika'da, gezimizin ilk gününde Brüksel bölgesindeki mahalle ölçekli kompost sistemlerini, WORMS (Waste Organic Recycling Management System) proje yöneticisi Pauline Talbot'dan dinledik. Şu anda 140 noktada bulunan ortak kompost kutularının 80'i, Brüksel'in çevre yönetim müdürlüğü tarafından desteklenmiş diğerleri ise vatandaşların kendi istek ve çabalarıyla kurulmuş. Proje sayesinde eğitimler alarak yetişen gönüllü ''kompost uzmanları'', bu kompost ünitelerinin rutin kontrol ve bakımından sorumlular. Ayrıca, bahçeli evlerde oturan insanlara dağıtılan kompost kutuları ile bireysel ölçekte kompost yapılması da teşvik ediliyor. Bu sayede hem belediyelerin atık toplama masrafları azalıyor hem de düzenli depolama sahalarına giden atık miktarı düşüyor.

Sonraki ziyaretimiz, teknolojisini IGEAN-Dranco firmasının ürettiği, kurulum ve yönetimini ise belediyelerin üstlendiği bir biyogaz tesisineydi. Yaklaşık 800.000 kişiye hizmet eden ve yalnızca kaynağından ayrı toplanmış organik atıkları işleyen bu tesise yılda 50.000 ton atık geliyor. Hafif bir ön ayrıştırma sayesinde %10 oranındaki inert malzemelerden arınan 45.000 ton organik atık sayesinde 2.1 mw elektrik ve 15.750 ton kompost üretiliyor. Eski bir vahşi depolama alanı üzerine inşa edilmiş olan tesisin hemen yanı başında ise, park ve bahçe atıklarından da ayrıca büyük miktarda kompost üretiliyor. Bu tesisin daha önce gördüklerimizden farkı ''kuru'' sistemle çalışması. Bu sistem sayesinde atıkların sulandırılması ve fermentasyon tankının karıştırılması için gerekli ekipmana ihtiyaç duyulmadığından, işletme giderleri de büyük oranda düşüyor. 

Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor Projesi, TC ve AB tarafından Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında desteklenmektedir. 

 

Haber No: 7951