-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Brüksel Kompost Tesisi izlenimleri...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Kullanım Alışkanlıkları, Kültür, Dünyadan, Yeşil Yaşam Rehberi, Doğa Dostu Yerleşimler, Geri Kazanım, Doğa, Doğa Koruma
Tarih: 11-Ocak-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor Projesi'nin, 13-14 Aralık 2016 tarihlerinde son saha ziyaretini gerçekleştirdiğimiz Brüksel'de en ilgi çekici merkez, Bruxelles Compost firmasının işlettiği kompost tesisiydi.

 

 

Şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafede bulunan tesis, yalnızca park ve bahçe atıklarının geri dönüşümüne odaklı çalışıyor. Yılda 20.000 ton yeşil atık dönüştürüyor ve ürettiği kompost hem yüksek miktarlarda toptan olarak çiftçilere, hem de paketlenerek perakende tüketicilere tesis ofisinde satılıyor.

Kompost için kullanılan malzeme, yeşil atık olarak bilinen park ve bahçe budamaları, biçilmiş çimler, yapraklar, otlar ve benzeri bitkisel malzemelerden oluşuyor. Küçük hacimli yeşil atıklar, vatandaşlar tarafından yeşil plastik torbalarda yol kenarlarına bırakılıyor ve tesisteki parçalayıcı makinada torbalardan ayrılıyor, büyük hacimli atıklar ise doğrudan tesise getirilebiliyor veya belirli bir ücret karşılığında toplanıyor.

Havalandırmak için makinalarla karıştırılan, 'dinamik yığınlarda' bekletilen kompost yığınları, en fazla kötü koku ihtimali olan ilk bir hafta boyunca kapalı bir hangarda tutuluyor, sonra açık havada, yaklaşık 2.5 metre yüksekliğinde yığınlar haline getiriliyor. Özel termometrelerle sıcaklığı devamlı kontrol edilen yığınların nemlendirilmesi için, yağmurla birlikte toplanan sızıntı suyu kullanılıyor. Toplam kompost süreci, olgunlaşma aşaması da dahil olmak üzere yaklaşık 6 ay.

Bu atıkların toplanması ve taşınmasında kullanılan plastik torbalar, maalesef kompost kalitesini düşürüyor. Torbalar içinde gelen yeşil atıklar, parçalayıcı makine tarafından parçalandıktan sonra, plastik poşet parçaları kompost yığınlarının içinde kalıyor ve kompost süreci tamamlandıktan sonra mekanik bir elek ve körük ile ayrıştırılıyor. Uzun vadede bu torbalar yerine, Barselona seyahatimizde de gördüğümüz ‘kompost yapılabilir’ torbalar kullanmayı hedefliyorlar. Böylece kompostun içindeki yabancı madde oranı neredeyse sıfıra inecek.

Tesisin ilginç bir özelliği ise, geri dönüştürülebilir atıkların ayrıştırılıp, dönüşüm tesisine gönderildiği bir üniteye sahip olması ve yürüme mesafesinde bir atık toplama merkezi bulunması. Bu atık toplama merkezinde her türlü atık için ayrı bir konteyner bulunuyor ve vatandaşlar arabalarıyla gelerek, evlerinde ayırdıkları atıkları bu konteynerlere bırakıyorlar. Bazı elektronik atıklar ve giysiler ise, elden geçirilerek, tamir edilerek ihtiyacı olan insanlara dağıtılıyor.

 

Haber No: 7957