-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Arıları öldüren pestisitler Avrupa'da yasaklanıyor!
Kategoriler: Tarımsal Biyoçeşitlilik, Gıda Güvenliği, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 26-Mart-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Avrupa Komisyonu, arıların ölümüne neden olan pestisitleri yasaklamak için bir tasarı hazırladı. Tasarı Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu'nda oylanacak.

The Guardian gazetesi Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir tasarıyı inceledi ve arıların ölümüne neden olan pestisitlerin tamamen yasaklanmak üzere olduğunu duyurdu. Tasarıya göre neonikotin adı verilen dünyanın en yaygın kullanılan insektisiti tamamen yasaklanıyor.

Avrupa Birliği 2013 yılında bazı bitkiler üzerinde kullanılan 3 önemli neonikotini geçici olarak yasaklamıştı; ancak bu yeni tasarıyla birlikte neotikotinlere kalıcı bir yasak getiriliyor. Tasarı muhtemelen Mayıs ayında oylanacak ve birkaç aç içinde yürürlüğe girmiş olacak.

Pestisit, tarımda kullanılan, istenmeyen böcek, bitki ve organizmaları öldürmek için kullanılan zehirlerin genel adı. Böceklere karşı kullanılan pestisitlere ise insektisit adı veriliyor. Ancak tüm pestisitler hedef aldıkları organizmalar dışında, insanların ve tüm canlıların hayatını tehdit ediyor. Kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açtığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından tespit edilen pestisitlerin en önemli sonuçlarından biri de arıların yok olması.

Buğday Derneği'nin de üyesi olduğu PAN Europe (Pecticide Action Network) adına tasarıyı Guardian ile paylaşan Martin Dermine, "Bu insektisitlerdeki bilimsel olarak kanıtlanmış toksik miktarı o kadar fazla ki, bunların piyasada kullanılması imkansız"açıklamasını yaptı. PAN Europe olarak tasarının kabul edilmesi için üye ülkelere baskı kuracaklarını belirten Dermine, neotikotinlerin yasaklanması için 4.4 milyon imza topladıklarını duyurdu.

Kuşkusuz bu gelişme arılar ve tüm canlılar adına mutluluk verici. Ancak pestisitler tüm dünyada tamamen yasaklanmadıkça doğadaki canlıların hayatları üzerindeki tehdit sona ermeyecek.

The Guardian'daki haberi buradan okuyabilirsiniz.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de arıların sayıları giderek azalıyor. Arıların doğal döngüdeki önemine dikkat çekmek; doğa, arı ve insan dostu arıcılık yöntemlerini yaygınlaştırmak için Buğday Derneği olarak yürüttüğümüz "Arıları Yaşatalım / Live and Let Bee" projemiz hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Haber No: 7975