-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor" projesinin amaçları
Kategoriler: Kullanım Alışkanlıkları, Diğer
Tarih: 27-Mart-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


“Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor!” projesiyle ise amacımız, ülkemizde büyük ölçekli kompost üretimi için gereken bilgi ve tecrübe aktarımını sağlamak, bunun için bakanlıklardan belediyelere, pek çok kamu kuruluşlarıyla birlikte hareket etmek.

İlk önce Türkiye’deki belediyelerin kompost konusunda durdukları yeri ortaya çıkarmak üzere bir durum ve ihtiyaç analizi yapacağız. Bu ihtiyaç analizi doğrultusunda AB’de kompost konusunda öne çıkan iyi uygulama örnekleri belirleyecek ve bu örnekleri yerinde incelemek amacıyla, belediye temsilcileri ile birlikte Avrupa’nın 3 şehrine saha ziyaretleri yapacağız. Yerel yönetimlere yönelik bir kompost rehberi hazırlayacak ve son olarak Türkiye’de bir kompost konferansı düzenleyeceğiz.  

Proje ortağımız, konusunda Avrupa’nın önde gelen kurumlarından biri olan Belçika merkezli Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi için Şehirler ve Bölgeler Birliği (ACR+). ACR+ atık azaltımı ve atık yönetimi konularında AB üyeleri ve Akdeniz ülkeleri ile çalışıyor ve biyo-atık ve kompost konusunda 11 yıldan fazla deneyimi var. 1100 belediyeyi temsil eden yerel ve bölgesel kurumlardan oluşan yaklaşık 100 üyesi var.

“Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor!” projesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyalogu IV Çevre Hibe Programı kapsamında desteklenmektedir.

www.turkeycomposts.org

Haber No: 7977