-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kadın çiftçiler için eğitim ve üretim merkezi
Kategoriler: Ekolojik Tarım Yöntemleri
Tarih: 06-Mayıs-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Güzel şeyler de oluyor! Kayseri'de kadın çiftçilerin hem ekonomik ve sosyal yaşama katılımını sağlamak hem de ekolojik yaşamı desteklemek üzere kadın çiftçiler için ekolojk eğitim ve üretim merkezi açıldı.

Danışmanlığını yaptığımız Kayseri %100 Ekolojik Pazarları'nın kurucularından olan Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği, kırsalda sürdürülebilir bir yaşam için bir proje başlatarak, kadın çiftçilere yönelik ekolojik üretim ve eğitim merkezi açtı.

Kayseri Karahıdır Mahallesi’nde bulunan atıl durumdaki bir kamu yatırımı olan okul binasının üretim ve eğitim merkezi haline dönüştürülerek, kadınların bir yandan ekonomik ve sosyal hayata katılımı, diğer yandan da yerel ve sağlıklı ürünler üretmesi sağlanacak.

Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla sürdürülen proje kapsamında açılan Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi'nde, bugüne kadar 40 kadın çiftçiye sertifikalı organik tarım eğitimi verildi. Eğitime katılan çiftçiler ayrıca hijyen, iş ve işçi sağlığı ve üretim yöntemleri gibi konularda da toplam 20 günlük eğitim aldılar.

Merkezde yerel tohumları desteklemek, yaygınlaştırmak ve onlara sahip çıkmak için bir de tohum sandığı oluşturulacak. Merkezde yapılan çalışmalarla, bölgede kadın üreticilere yönelik bir kooperatif için alt yapısının oluşturulması amaçlanıyor. Projemiz kırsalda kadına yönelik ekonomik kalkınmaya hizmet edecektir.

Haber No: 7996