-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Dünyayı zehirleyen Monsanto imaj tazelemeye çalışıyor
Kategoriler: Tarımsal Biyoçeşitlilik, G.D.O., Gıda Güvenliği
Tarih: 10-Mayıs-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yıllardır Roundup ürünüyle doğaya ve tüm canlılara zarar veren Monsanto firması, aynı adla glifosat içermeyen bir ürün çıkartarak kanser ile birlikte anılan adını temizlemeye çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "muhtemelen kansere yol açtığı" belirlenen glifosat, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir herbisit. Yabani otlara karşı kullanılan glifosatın en çok kullanıldığı alan ise GDO'lu ürünler...

Kansere yol açtığı bilinmesine rağmen glifosat kullanımı her yıl giderek artmakta, çünkü direnci artan yabani otlara karşı her seferinde daha fazla ilaç kullanmak gerekiyor. Glifosatlı ilacı ilk kez piyasaya süren ve sonrasında başka ilaçlar çıkmasına rağmen bu alanda tekel haline gelen Monsanto, The Ecologist'te yer alan bir habere göre glifosat içermeyen yeni bir Roundup piyasaya çıkarttı.

Glifosatsız Roundup'ın üzerinde gözle görünür biçimde "içinde glifosat yoktur" yazıyor ve etiketinde içinde sirke olduğu söyleniyor. Bu yeni ürün şu an yalnızca Avusturya'da satılıyor ama şimdiden "babaannelerimizin yöntemine dönüş" olarak lanse edilip iyimser bir şekilde değerlendiriliyor.

Gıda Mühendisi Bülent Şık, glifosatsız Roundup haberini ekolojik olarak ciddi bir kirliliğe yol açmış, uyguladığı yıkıcı şirket politikaları ile dünya genelinde küçük çiftçiyi tahrip ederek yoksulluğun artmasına yol açmış bir şirketin imaj tazeleme çabası olarak değerlendiriyor ve uyarıyor: "Dikkate alınmamalı yıkıma yol açan şirket politikaları yerli yerinde duruyor çünkü. "

Bülent Şık ayrıca haberde geçen adjuvantlar, yani yardımcı kimyasallar konusuna dikkat çekerek; "ne olduğu açıklanmamış ama bu tip ürünlerde kullanılan en önemli yardımcı kimyasal maddelerin başında alkil fenoller gelir. Alkil fenoller hormonal sistem bozucu, toksik etkili kimyasal maddelerdir." diyor.

"Sirke esaslı, eskiden beri bilinen, evde, kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bir ürünü neden gidip satın alasınız? Üstelik böyle kirli geçmişi olan bir şirketten."

Ev yapımı doğal yabani ot ilacı:

2-3 litre beyaz sirke
1 bardak tuz
1 tatlı kaşığı sıvı sabun ya da rendelenmiş kalıp sabun

Hepsini karıştırıp bir sprey yardımıyla yabani otların çıkacağını düşündüğünüz yerlere veya direkt olarak yabani otlara sıkabilirsiniz.

The Ecologist'te yer alan haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haber No: 7998