-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yerel ürünleri ve küçük üreticiyi destekleyelim
Kategoriler: İç Pazar, Gıda Güvenliği, TaTuTa
Tarih: 15-Haziran-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Güvenilir gıdaya doğrudan ulaşmak için doğa dostu yöntemlerle üretim yapan üreticileri tanıyalım, üretimlerine destek olalım.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden 95 ev sahibinin bulunduğu TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası) ağımız ülkemizde ekolojik üretimin desteklenmesinde önemli bir noktada duruyor. Doğaya ve diğer canlılara zarar vermeden sağlıklı ve güvenilir gıda üreten bu çiftlikleri gönüllü veya konuk olarak ziyaret edebilir, ürettikleri ürünleri tercih ederek onlara destek olabilirsiniz.

Kendi bölgenizdeki üreticilerle tanışmak, üretim hikayelerini öğrenmek, doğrudan onlardan alışveriş yapmak güvenilir yerel ürünlere aracısız erişim anlamına geliyor.

Yalçıner Çiftliği, ERZİNCAN

Toprağın bereketini, huzurunu, doğasını yaşayarak ve sürdürerek organik sertifikalı üretim yapan Yalçıner Çiftliği atalarından kalma dut bahçesinin bakımını yapıp üretimini artırarak kuruldu. Yalçıner'den kuru dut, dut pekmezi, dut sirkesi, ceviz, bal, kuru gıdalar, peynir çeşitleri ve şifalı bitkiler temin edebilirsiniz.

http://www.kemaliyeorganik.com/

Balabanağa Çiftliği, KASTAMONU

400 yıllık bir tarihe dayanan Balabanağa Çiftliği aynı zamanda köy kahvaltısı ve yöresel yemekler sunan bir tesis özelliği taşıyor. Balabanağa'dan kuşburnu, elma, pancar gibi marmelat ve pekmez çeşitleri; erişte, tarhana gibi kuru gıdalar; siyez bulguru ve un çeşitlerini temin edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/Balabana%C4%9Fa-%C3%87iftli%C4%9Fi-844150162346394/

Tanal Çiftliği, ANTALYA

Tanal Çiftliği tamamen atalık tohumlarla organik sertifikalı üretim yapıyor. Çiftlikte şu an üretim, hayvan bakımı ve çiftlikteki tadilat ve inşaat işleri gönüllü desteğine ihtiyaç var. Tanal'dan temin edebileceğiniz ürünler: Un çeşitleri, bulgur, tarhana salça çeşitleri, bakliyat, hayvansal ürünler, çökelek, ekmek çeşitleri...

http://organikuretim.net/news.php

Cevizbağı Çiftliği, KIRŞEHİR

Sertifikalı organik tarım yapılan çiftlik ünlü Kaman cevizini yetiştiren nadir çiftliklerden biri. Organik tarımın gelişmesi ve yayılması için de çaba gösteren Cevizbağı'ndan kaman cevizi, mevsimlik ve kuru meyve sebze, bakliyat ürünleri temin edebilirsiniz.

http://cevizbagi.com.tr/

Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği, BİLECİK

Permakültür ilkeleriyle tasarlanan çiftlikte ekolojik üretim yapılmaktadır. Zeytinliboğaz'dan zeytin ve zeytinyağı, bal, mevsimlik sebze ve meyve, kuruyemiş, sirke, tarhana, köy ekmeği, meyve sosları, pekmez ve hayvansal ürünler temin edebilirsiniz.

http://www.zeytinlibogaz.com/

Elbademi Çiftliği, ANTALYA

Organik sertifikalı üretim yapan Elbademi'nde tamamen geleneksel yöntemler uygulanıyor. El ile ekimi yapılan ürünler yine elle hasat ediliyor. Elbademi Çiftliği'nden badem çeşitleri, badem yağı ve unu, susam, tahin, pekmez çeşitleri, un çeşitleri, mevsimlik meyve sebze ve bakliyat temin edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/elbademiciftligi/

Ali Kışlak Orman Çiftliği, MUĞLA

Çiftlik sertifikalı organik üretim yapıyor ve organik de olsa hiçbir ilaç ve gübre çiftlikte kullanılmıyor, permakültür ve doğal tarım prensipleri uygulanıyor. Fethiye yakınındaki çiftlikten zeytin ve zeytinyağı, mevsimlik sebze ve meyve, oğul otu, tıbbi nane gibi ürünleri temin edebilirsiniz.

http://alikislakforest.com/

Tangala Keçi Çiftliği, MUĞLA

İsmini Akdağlar'da yaşayan sincaplardan alan çiftlik tüm canlıların özgürce yaşayıp üretim yaptıkları doğal bir ortamı amaçlıyor. Tangala'dan birçok peynir çeşidi, kara incir, bal, nar ekşisi, tahin, keçiboynuzu pekmezi gibi ürünleri temin eebilirsiniz.

http://www.tangala.org/index.html

Ekotepe Ekolojik Yaşam Çiftliği, ADANA

Organik tarım metodu ile, kimyasal ve sentetik girdilerden uzak, güvenilir tarımsal üretim yapmak ve ekosisteme saygılı üretim yapan çiftlikten zeytin ve zeytinyağı çeşitleri, kahvaltılık ürünler, salça çeşitleri, mevsimlik ve kuru meyve sebze, yumurta ve tavuk temin edebilirsiniz.

http://www.ekotepeorganik.com/

 

Haber No: 8007