-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Dakikada 1 milyon plastik şişe!
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 28-Haziran-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yıllık plastik şişe üretiminin dünya genelinde 2021 yılına kadar yarım trilyonu geçeceği düşünülüyor.

The Guardian'da yer alan habere göre, dünya genelinde 1 dakika içerisinde 1 milyon plastik şişe satılıyor ve bu rakam 2021 yılında %20 artmış olacak.

Plastik şişe atıklarının iklim değişikliği kadar tehlikeli olduğunu belirten habere göre plastik şişe kirliliğinin en ciddi boyutta olduğu ülke Çin. Çin'de 2016 yılında 738 milyar şişe su satılmış.

Peki Türkiye'de durum ne?

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nden aldığımız rakamlara göre 2015 yılında kişi başı tüketilen pet ve cam şişelerdeki su miktarı 60 litre. Bunun ne kadarının pet şişe olduğu belirtilmemiş, ama iyimser bir tahminle en az 50 litresinin plastik şişe olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya genelinde plastik atıkların geri dönüşüm oranı çok düşük, ve bu atıklar okyanusa karışarak ekosistemi ciddi şekilde tehdit ediyor. Bunu engellemenin tek yolu plastik kullanımını azaltmak.

Genel olarak paketli ürün tercih etmeyerek; plastik poşet kullanmayarak, plastik şişelerde içecek ya da su almayarak, yanınızda kupanızı taşıyarak kişisel olarak bu plastik kirliliğe karşı mücadele edebilirsiniz.

Bunun dışında bu kirliliğin önüne geçmek için yetkili kurumlar tarafından gerekli önlemlerin alınması, bu konudaki alternatiflerin geliştirilmesi konusunda ön açıcı olması gerekmektedir.

The Guardian'daki haberi buradan okuyabilirsiniz.

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nin verilerine ise buradan ulaşabilirsiniz:


 

Haber No: 8011