-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Arıların izinde küçük bir gezinti
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 07-Aralık-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


AB Erasmus + Programı tarafından desteklenen "Arıları Yaşatalım" projemiz kapsamında İzmir'de gerçekleştirdiğimiz Ekolojik Arıcılık eğitiminde dün saha gezileri yapıldı. Eğitimimizin katılımcıları ile birlikte arı sevgisiyle dolu birçok yürekle tanıştık.

İlk durağımız Bornova Belediyesi'nin 23 dönümlük arılığı oldu. Bornova Belediyesi burada her sene 300-400 civarı meyve ağacı dikerek bir bal ormanı yapmayı planlıyor. Belediyenin düzenlediği arıcılık eğitimlerini bitirenler, bu arılığı kullanabiliyor. Eğitimi bitirenlere birer kovan hediye ediliyor. Belediye bu araziyi, farklı kovanların olduğu bir arılık yapmayı amaçlıyor.

İkinci durağımız Hatice Şimşek'in Urla'daki evinin bahçesi. Hatice Şimşek burada 200 civarı kovanıyla arıcılık, bunun dışında da meyve ve sebze yetiştiriciliği yapıyor. Bitki çeşitliliği açısından çok zengin olan bahçesinden arılar bu dönemde bile polen bulabiliyor. Arılarının bütün sene aktif kaldığını, bu mevsimde püren de olduğunu söylüyor. Son derece mütevazi ve misafirperver, çok lezzetli balları var. Bir yandan dalından mandalinalarımızı yerken, bir yandan da hayran hayran etrafa izledik.

Son durağımız Gökçe ve Edwin'in bütüncül yönetim uyguladıkları arazileri. 30 dönümlük arazilerinde 7 adet kovanları ve 20 tane koyunları var. Henüz yolun başındalar ama çok yol katetmişler. Kovanların etrafını koyunlardan zarar gelmemesi için tel ile çevirmişler (özellikle çiftleşme dönemlerinde koyunlar etraflarındaki cisimlere dikkat etmeyip çarpabiliyormuş). Bir de çit olmadığı zaman köpekler ve koyunlar arıların suyuna ortak oluyormuş. Çeşitli bitkiler ve ağaçlar dikiyorlar, araziyi sürmüyorlar, yalnızca çiziyorlar. Uzun vadede arılarını arazinin çeşitli yerlerine dağıtmak istiyorlar.

Gördüğümüz yerler ve tanıştığımız insanlar hem bize, hem de Ekolojik Arıcılık Eğitimi alan katılımcılarımıza umut verdi.

Haber No: 8025