-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Instagram'da doğal yaşam sömürüsü...
Kategoriler: Doğa, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 13-Aralık-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Doğal yaşam selfie'ye sığmaz!

İspanya'da selfie çekme çılgınlığıyla öldürülen yunus yavrusunu hatırlarsınız; aynı şekilde kuğular, köpekbalıkları, kaplumbağalar, tavuskuşları zaman zaman selfie kurbanı olarak haberlere konu oldular... Bir de selfie çılgınlığının haberlere konu olmayan boyutu var. Sadece turistler fotoğraf çekebilsin diye birçok ülkede nesli tükenmekte olan hayvanlar esir ediliyor ve kötü muameleye maruz kalıyor. Para karşılığında, turistler esir edilen hayvanlarla selfie çekiyorlar!

Instagram'da en popüler hashtaglar arasında doğal yaşamda çekilen fotoğraflar ve evcil olmayan hayvanlarla çekilen selfie'ler yer alıyor. İnsanlar, özellikle doğal yaşam parklarını ziyaret eden turistler, koala, aslan, timsah vb. hayvanlarla selfie çekebilmek için yarışıyorlar. Bunu yaparken büyük oranda doğal yaşama ve ilgi gösterdikleri o hayvanlara zarar veriyorlar.

Instagram yöneticileri, bu sömürünün farkına vararak, doğal yaşamla ilgili bir etiket aratıldığında artık kullanıcıları uyarıyor. Örneğin #lionselfie etiketini arattığınızda karşınıza şöyle bir uyarı geliyor:

"Hayvanlara veya çevreye zararlı davranışları teşvik eden gönderilerle alakalı olabilecek bir konu etiketi arıyorsun."

Instagram'ın bu uyarıları ne kadar etkili olur bilinmez; ama görünen o ki bu uyarılar olsa da söz konusu içerikler hala popülerliğini sürdürüyor.

Sevimli bir maymunla fotoğraf çekerek, ya da çekilen bir fotoğrafı beğenerek o maymuna zarar vermediğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu davranışlarımız, doğal ortamlarında yaşamaları gereken hayvanların sömürülmesine, doğal yaşamın zarar görmesine katkı sunabiliyor.

Şunu düşünebiliriz: Bir yavru maymunun hayatı kaç like (beğeni) eder?

(Fotoğraf: Kym & Tonya Illman)

Haber No: 8026