-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Mantar ilaçları da arıları öldürüyor
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 02-Ocak-2018
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


The Guardian'da yayımlanan bir haber, bitkilerdeki mantar oluşumlarına karşı kullanılan fungusitlerle arı ölümleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı.

Amerika'da Cornell Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, arı nüfusunun azalması konusunda şaşırtıcı bir sonuç ortaya koydu. Pestisitlerin arı ölümlerine neden olduğu biliniyordu, ancak genellikle neonikotinoid gibi doğrudan böcekler için kullanılan pestisitler üzerinde duruluyordu. Ancak bitkilerdeki mantar oluşumlarını engellemek için kullanılan fungusitlerin de arı ölümlerinde rol oynadığı ortaya çıktı.

Fungusitlerin arıları nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor. Ama faydalı bağırsak mikroplarını öldürerek arıları nosema parazitlerine karşı savunmasız bıraktıkları ve diğer pestisitlerin etkisini artırdıkları tahmin ediliyor. 

Aynı araştırma, neonikotinoidlerin arı ölümlerindeki etkin rolünün altını bir kez daha çizerek, neonikotinoidlerin arıların hayatta kalma oranını %50 oranında etkilediğini gösteriyor.

Avrupa'da kullanımı sınırlanan neonikotinoidler konusunda tamamen yasak getirilmesi için Avrupa Birliği'nin yapacağı oylamanın 2018 başlarında gerçekleşmesi bekleniyor. Birçok ülke yasak lehine oy kullanacak.

Türkiye'de ise neonikotinoid kullanımı tamamen serbest. 2013-2014 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin yapmış olduğu incelemelerde ülkedeki meyve ve sebzelerin birçoğunda neonikotinoid tespit edilmiş ve bunların büyük oranda yasal limitin üstünde olduğu açıklanmıştı.

Kaynak: The Guardian

 

 

Haber No: 8030