-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Küresel Ekoköyler Ağı GEN-AVRUPA BÜLTENİ Türkçe Yayın/Sayı-9
Kategoriler: Bireysel Gelişim, Doğa Dostu Yerleşimler, Gıda ve Tarım, Adil Ticaret, Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Yaşam ve Kültür, Dünyadan, Gelenekler ve Yerellik, Kullanım Alışkanlıkları
Tarih: 31-Temmuz-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


GEN Bulteninin bu sayisinda: Auroville ekoköyü, Grishino ekoköyü, İberia Ekoköyler Ağı, İtalyan ve Hırvat ekoköy değişimi, Mısır ekoköyleri

Auroville ekoköyü, “Yeşil Oscar” aldı

GÜNEYDOĞU Asya’da Madras, Chennai yakınlarında bulunan ünlü Hint ekoköyü Auroville, Yeşil Oscar olarak bilinen “Ashden” ödüllerinin “Sürdürülebilir Enerji” dalındaki ödülünün sahibi oldu. Bu seneki sunumu Prens Charles tarafından yapılan Ashden ödülü, Auroville’in ağaçlandırma ve yenilenebilir enerji konularında elde ettikleri başarılara karşılık verildi.

Bilgi için: marti@auroville.org ve www.auroville.org

Grishino ekoköyü kültürel kökleriyle buluştu

Rusya’da bulunan Grishino ekoköyü ilk halk kampını ağırladı. Kampa katılanlar kültürel derinlikleriyle buluşmak için birbirinden farklı çalışmalar yaptılar.

Kamp, eski bir Rus geleneği olan ‘Toloka’ya göre çalıştı. Toloka’yı çalışma gruplarının komün bahçesi ve evlerinde gün boyunca süren projelerle geleneksel Rus ‘horovod’ danslarını da içeren dans ve şarkılar oluşturuyor. Katılımcılar ayrıca geleneksel kıyafet ve el sanatları üzerine üretimler gerçekleştirdiler.

Bilgi için: grishino@greenlab.ru

www.grishino.ecology.net.ru

 

İberia Ekoköyler Ağı, Biocultura Fuarı’nda buluştu

İberia Ekoköyler Ağı, Alternatif Yaşam

Fuarı BIOCULTURA’da buluştu. Ağı oluşturan ve sayıları 30 kadar olan katılımcılar, 2005 yılı RIE buluşmasının örgütlenme konularını ve mekânını belirlemek üzere fikir alışverişinde bulundu.

Lakabe ekoköyünden, Jardines de Acuario gibi ekoköy girişimlerinden, çeşitli grup ve derneklerden (Selba, Ecotopia Vakfı, La Osa, Red de Permacultura del Suretse gibi) ve ilgili kişilerden oluşan bu 30 kişi RIE’nin ne olduğu, neye ihtiyacı olduğu ve nereye gitmek istediği sorularını tartıştı.

 

İtalyan ve Hırvat ekoköy değişimi

İspanya’daki ekoköy girişimleri ve ihtiyaçları hakkında var olan bilgileri derlemek ve ağı örgütleyecek bir model üretmek üzere bir çalışma grubu oluşturdular. Ekotopya Vakfı RIE’nin bu yılki buluşması büyük olasılıkla Extremadura’da düzenlenecek.

Bilgi için: maria@ecotopia.ec

İtalyan ekoköyü Tori Superiore’den iki eğitmen BEN (Balkan Ekoköyler Ağı) Projesi kapsamında Hırvatistan’daki meslektaşları için bir ekoköy kursu verdi. Bu proje Yeşil Alternatif Gruplar Ağı tarafından yönetiliyor ve REC ve GEN’den mali destek alıyor.

Kurs kapsamında ayrıca, Hırvatistan’daki ekoköy aktivistlerinin ilk buluşmasının gerçekleştirilmesi kararı alındı. Bu buluşmada BEN’in gelişimi ve LETS’in (Yerel Takas Ticaret Sistemi) oluşturulması tartışılacak.

 

Mısır ekoköyleri “Slow Food’u Destekliyor

Mısır’daki Tammr Henna ekoköyünden bir grup Terra Madre Slow Food Konferansı’na katıldı. Grup, Tammr Henna’nın biyoçeşitliliği korumaya, gıda ve toprakla olan bağlantısını kutlamaya adanmış, sürdürülebilir bir ekoköy olarak gelişimini anlattı. Tammr Henna, Slow Food kavramını Ortadoğu kültürüne uyguluyor ve bir Slow Food restoranının kurulması için çalışıyor. Doğu’nun özel yemek tarifleri, batılaşmanın sonucu tehlike altına giren geleneksel mutfağı korumak amacıyla derleniyor. Proje aynı zamanda sağlık ve beslenme eğitimi, aşçılık ve yemeğin manevi boyutları üzerine dersleri de kapsayacak. Bir zeytin festivali ile büyük bir bahar festivalini de içeren çeşitli yemek festivalleri de proje kapsamında planlanıyor.

Haber No: 826