-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
Buğday Hareketinin Dünü ve Bugünü

Buğday’ın tohumları ilk kez 1990 yılında, Bodrum pazarında tam pirinç, zeytinyağı, adaçayı, kekik, deniz tuzu satan küçük bir tezgahta atıldı. Atılan tohumlar ertesi yıl, Bodrum’da Eski Hükümet Sokağı’nda açılan Başak Doğal Ürünler Dükkanı’yla yeşerdi. Bir yıl sonra yanına eklenen Başak Naturcafe bitki çayları, doğal tatlılarıyla bir yandan sağlıklı beslenmek isteyenlerin uğrak yeri, diğer yandan da çevrecilere toplantı mekanı oldu.

1992 Mart ayında bahçe içinde eski bir Rum evi restore edilerek burada Buğday Vejetaryen Restoran hizmete açıldı. Buğday Restoran, mutfağında hiçbir zaman ilkelerinden ödün vermeyerek; rafine edilmemiş yöresel-mevsimsel doğal gıdaları toprak tencerelerde, tahta kaşıklarla; deniz tuzu ve sızma zeytinyağıyla, sevgiyle hazırlayıp sundu. Bunu yaparken de konuklarını sağlıklı gıdalar ve ekolojik yaşam konularında bilgilendirmeyi ihmal etmedi.

Buğday Restoran ayrıca, bireysel gelişim, çevre, ekolojik yaşam konularında toplantı, seminer, kurs, dia gösterileri ve sergilerle birlikte bu konularda yerli ve yabancı yayınları içeren küçük bir kitaplığa da mekan oldu. Bu kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen kültür ve doğa gezileri de sürdürülebilir, katılımcı turizme katkı sağladı.

Buğday’ın kuruluşunun ikinci yılında restoranın yanına taşınan Başak Doğal Ürünler Dükkanı doğal, geleneksel ve ekolojik sertifikalı ürünler satmaya devam etti. Bu ürünleri sağladığı kaynakları, ekmeği, çömlek tencereyi, tahılı, ekolojik sebzeleri üreten insanları doğrudan destekleyen Buğday, bu tip döngülerin yaygınlaşmasına katkıda bulunurken pek çok kişiyi de bu tip üretimlere teşvik etti.

Buğday Restoran sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanından gelen sağlıklı beslenme ve doğal yaşamla ilgilenenlerin uğrak yeri, buluşma noktasıydı. Zaman içinde bu konularda bilgi almak isteyenler artınca bir bülten yayınlama ihtiyacı doğdu. 1998 yılında içinde Buğday doğal yaşam merkezinden haberler, o sıralar inşa edilmekte olan ekolojik evle ilgili gelişmeler, sağlıklı yemek tarifleri ile ekolojik ve geleneksel ürünler hakkında bilgilerin yer aldığı sekiz sayfalık bir bülten yayımlandı. Buğday Bülten bir yıl sonra dergi kimliğine kavuştu ve kısa sürede ekolojik tarım ve ürünlerden sağlıklı beslenmeye, bireysel gelişimden doğal şifa yöntemlerine, tüketim alışkanlıklarından mimariye kadar ekolojik yaşamın her alanında bir iletişim noktası ve kaynak oldu.

Buğday’ın yer aldığı ya da organize ettiği etkinliklerden bazıları:

 • Eko-köyler İletişim Ağı (EKİLAT) toplantısına ev sahipliği (Bodrum-1997)
 • ODTÜ-Hocamköy Ekolojik Yaşam Kooperatifi ve Hollanda Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Alternatif Yaşam Arayışları” konulu sempozyuma katılım ve sunuş. (Ankara- 1997)
 • İlk Buğday Bülteni 2000 adet basılarak yayınlandı. (Ocak 1998)
 • “Doğadan çalma” yerine “ödünç alma”yı öneren ve “doğayla dengeli alışveriş” için sağlıklı döngüler kurmayı hedefleyen toplantıya ev sahipliği (Bodrum-Ocak 1999)
 • 1. Ekolojik Gül Festivali ve Sempozyumu’na katılım. (Isparta/Ağlasun-Haziran 1999)
  Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ve Ege Üniversitesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen Uluslararası 1. Ekolojik Tarım Sempozyumu’na katılım. (İzmir- Haziran 1999)
 • 7. Avrupa Vejetaryenler Birliği Kongresi’ne katılım. (İsviçre-Temmuz 1999)
 • “Türkiye’de Sağlıklı Bir Ekolojik Ürün Pazarı Kongresi”nin organizasyonu ve gerçekleştirilmesi. (Milas/Bafa-Eylül 1999)
 • Eko-köyler İletişim Ağı (EKİLAT) toplantısına katılım. (Ankara-Ekim 1999)
 • BioFach Uluslararası Ekolojik Ürünler Fuarı’na izleyici olarak katılım. (Almanya/Nurnberg-Şubat 2000-2001-2002-2003)
 • Bafa Sağlıklı Yaşam Günleri kapsamında “Yemek, Müzik ve Yoga” ile “Ekolojik Yaşam Uygulamaları” konulu kursların düzenlenmesi. (Milas/Bafa-Haziran-Ağustos 2000)
 • Festiva A.Ş. tarafından gerçekleştirilen “Zihin, Ruh ve Beden Sağlığı Festivalleri Naturel’e katılım ve danışmanlık. (İstanbul 2000-2001-2002-2003 ve 2004)
 • Eko-turizm konulu uluslararası toplantıya katılım. Buğday bu toplantıda yaşamı ve değerleri koruma adına oluşturulan uluslararası koalisyonun Türk ortağı oldu. (Polonya/Krakow-Kasım 2000)
 • AGROTURK Avrasya Tarım Fuarı’na katılım. (İstanbul-2000)
 • “Ekolojik Ürünlerin Uluslararası Alanda Pazarlanması” konulu toplantıya katılım. (Mısır/SEKEM Ekoköyü- Kasım 2000)
 • IFOAM’ın düzenlediği ‘Ekolojik Garanti Sistemlerinde Uluslararası Standartlar’ konferansında katılım/temsil (Nürnberg/Almanya,Şubat 2002)
 • Findhorn Ekoköyü’nden Ian ve Rossie Thurnbull’un İstanbul’da gerçekleştirdiği “Ekoköylerde BYP” konulu atölye çalışması organizasyonu. (İstanbul-Mart 2002)
 • Antalya’da Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’nün düzenledigi ekolojik turizm eğitim çalışmasına katılım ve eğitmenlik (Nisan 2002)
 • Dünyanın Restorasyonu konulu uluslararası toplantıya ve konferans sonunda hazırlanan manifestoya katılım (İskoçya/Findhorn-Nisan 2002).
 • 1. Ekoloji ve Çevre Teknolojileri Fuarı’na katılım/danışmanlık. (Haziran 2002-İstanbul)
 • Ankara’da düzenlenen “Sürdürülebilir ve Organik Tarım Sempozyumu”na katılım (Haziran 2002)
 • T.C. Çevre Bakanlığı’nın Johannesbourg’da yapılacak olan “Rio+10 Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi”nde sunulacak ulusal rapor hazırlık sürecine katılım. (Şubat-Temmuz 2002)
 • Johannesbourg’da yapılan “Rio+10 Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi”ne katılım. (26 Ağustos- 4 Eylül 2002)
 • Çeşitli üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının organizasyonlarında konferans, seminer, sohbet ve atölye çalışmaları.


Buğday bugüne kadar çok sayıda doğal ürün dükkanı ve sivil toplum kuruluşuna danışmanlık yaparak, doğaya saygılı tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi, ekolojik tarım, ekolojik, yerel ve geleneksel ürünler konusunda bilgi birikimi ve deneyimlerini paylaştı.

 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın İstanbul Beyoğlu’ndaki dükkanı “Nuh’un Ambarı”nın kurulması ve ilk 6 ay işletilmesi. (Mart-1999)
 • İstanbul Yeşilköy’de sahipleri Şadan ve Fuat Günay’ın isteğiyle Buğday Doğal Ürün Dükkanı’nın açılmasında ve işletilmesinde danışmanlık. (Mart-1999)
 • Kuşadası’nda Buğday Doğal Ürün dükkanının kuruluşunda danışmanlık. (Aralık 1999)
 • Adana’da Buğday Doğal Ürün Dükkanı’nın kuruluşunda danışmanlık. (Mart 2000)
 • İlki Ulus’ta açılan City Farm Doğal Ürün Marketleri’ne ürün danışmanlığı. (Nisan 2000)
 • İzmir, Karşıyaka’da açılan Toprak Ana Doğal Ürün Dükkanı’na ürün danışmanlığı (Mayıs 2000)

Buğday Grubu bu tarz dükkan ve merkezlerin yaşamımızdaki yararına inanmış kişi ve kuruluşlarla birlikte, adil ticaret ve sürdürülebilir yaşam felsefesine uygun bir anlayışta kontrollü, düzenli ve koordineli bir şekilde yaygınlaşması için çalışıyor. Şu anda kapanmış olanlar dahil her biri, konunun Türkiye’deki gelişmesine önemli katkılar sağlayan ve hızla yaygınlaşan ekolojik ürün satış proje ve noktalarında Buğday’ın şu anda danışmanlık dışında ticari bir faaliyeti yok.

Buğday, ayrıca üstlendiği misyonun önde gelen amaçlarından biri olan “bilinçli üretici ve tüketiciyi doğrudan iletişime geçirerek adil ticareti yaygınlaştırmak” kapsamında, Antalya-Çıralı’da başlayan ekolojik tarım çalışmalarına destek vermek ve taze ekolojik ürünlerin kentte yaşayanlara her hafta doğrudan ulaşabilmesini sağlamak üzere Mayıs-Haziran 2002 tarihlerinde, yöredeki girişimciler ve destekçilerin işbirliğiyle “ekolojik meyve-sebze kutusu” deneme projesinin organizasyonunu gerçekleştirdi.

2002-2003 yayın dönemlerinde TRT1 ve TRT-GAP’da 4 kez yayınlanan “ekolojik yaşam ve ekolojik tarım” konulu 12 bölümlük bir belgeselin danışmanlığını yapan Buğday, çok sayıda ulusal ve uluslararası basın-yayın kuruluşuyla işbirliği yaparak ekolojik yaşam bilincinin oluşması ve yaygınlaşmasında bu kurumların etkin rol oynamasına ön ayak olmaya çalışıyor.

Buğday; çalışanları, gönüllüleri ve sürekli iletişimde bulunduğu ekolojik yaşamı destekleyenlerle birlikte bütüncül yaşam felsefesine inanarak sürdürülebilir yapılar kurma, kuranları desteklemeye çalışmalarına 12 Ağustos 2002 tarihinden itibaren Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında devam ediyor. Buğday ailesinin bireylerine göre bu tarz bir yapı bir sivil toplum kuruluşu, ticari bir şirket, dükkan, bir kooperatif, bir eko-köy olarak adlandırılan yaşam alanı olabilir; bir kişiye, birkaç kişiye ait ya da hiç kimseye ait olmayabilir. Ancak böyle bir yapıda aranan ortak özellik; ahlak, bütüne inanan bir felsefeye hizmet ederek ve paylaşarak sağlanan sürdürülebilirlik.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde,12 Ağustos 2002 tarihinden itibaren yürütülen çalışmalardan bazıları:

 • 26 Ekim 2002-03 Kasım 2002 arasında İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan Tüyap Kitap Fuarı’nda stand açtı.
 • 21 Kasım 2002-24 Kasım 2002 arasında Askeri Müze Kültür Sitesi’nde yapılan Naturel 2002 Beden Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali’nde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi olarak stand açıldı. Festival kapsamında düzenlenen yemek yarışmasında Victor Ananias jüride yer aldı. Aboneler ve ekolojiye ilgi duyan insanlarla tanışıp görüş alışverişinde bulunmak dışında, Buğday Dergisi standında müzik aletlerinin yapımı gibi etkinliklere de yer verildi.
 • 13 Aralık 2002- 22 Aralık 2002 arasında İstanbul CNR Kitap Fuarı’nda stand açıldı.
 • 2 Şubat 2003 tarihinde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ilk Genel Kurul’u geniş katılımla ve başarıyla yapıldı ve toplantı sonucunda ilk asıl Yönetim Kurulu seçildi.
 • 4 Şubat 2003 tarihinde İstanbul/Beyoğlu Babylon’da derneğe destek olmak amacıyla “Buğday Gecesi” düzenlendi. Bir çok Buğday dostunu bir araya getiren gece, geniş çevrelerden katılım, Okay Temiz Ritim Atölyesi, Tugay Başar ve Sudanlı disjokey Osman Osman’ın değerli katkılarıyla çok keyifli geçti.
 • Dünyanın en büyük ekolojik ürünler fuarı BİOFACH (13-16 Şubat 2003-Nürnberg/Almanya) ziyaret edildi ...
 • Berlin’de Türk göçmenlerin kurduğu EkoBrücke derneğinin Berlin’deki ilk konferansına (19 Şubat 2003) Dernek başkanı Victor Ananias konuşmacı olarak konuk oldu.
 • Çevre Bakanlığı’nın düzenlediği “Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi” toplantılarına katılındı (14-15 Aralık 2002 ve 22-23 Şubat2003/Ankara).
 • 12 ve 14 Mart tarihlerinde Citibank personelini ESAS’lı yaşam hakkında bilgilendirmek için iki seminer düzenlendi.
 • 19-23 Mart 2003 tarihleri arasında Feshane Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen 2. Ekolojik Ürünler ve Çevre Teknolojileri Fuarına danışmanlık yapıldı, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi olarak stand açıldı.
 • Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 12-13 Nisan 2003 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen BM Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Ölçekli Destek Programı (SGP) toplantısına katıldı. SGP’den “Ekoçiftliklerde Tarım Turizmini geliştirme ve gönüllülük programı” diğeri de “SGP’nin basılı malzemelerle tanıtımı” konularında, biri ön hazırlık diğeri de ortaklık projeleri olmak üzere iki proje için fon alan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği toplantıda, projeler hakkında bilgi verme, çeşitli doğa koruma projelerini SGP fonuyla gerçekleştiren diğer STK’larla tanışma ve fikir alışverişinde bulunma olanağı buldu.
 • 13-15 Nisan 2003 tarihleri arasında, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın düzenlediği Çevre Günleri’ne stand kurarak katılındı.
 • 14-16 Nisan 2003 tarihlerinde Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği Çevre Günleri’ne stand kurarak katılındı.
 • Buğday Ekolojik Yaşamı destekleme Derneği ve Buğday Dergisi 15-16 Nisan 2003 tarihleri arasında Ankara Devlet İstatistik Enstitüsü’nde FAO (Uluslar arası Tarım Örgütü) tarafından gerçekleştirilen “Biyolojik çeşitlilik ve organik tarım” konulu çalıştaya katıldı. Dernek yönetim kurulu başkanı Victor Ananias’ın da bir sunuş yaptığı toplanıtya çok sayıda akademisyen, konuyla ilgili bakanlık temsilcileri ve bürokratlar ve STK temsilcileri katıldı. Kurumlar arası iletişim ve koordinasyon eksikliğinin vurgulandığı toplantıda gerek FAO gerekse diğer kurum temsilcileri tarafından Buğday Dergisi’nin alanında tek ve önemli bir iletişim aracı olarak desteklenmesi gerektiği savunuldu.
 • 25-27 Nisan 2003 tarihleri arasında düzenlenen Akasya II Gençlik ve Çevre Zirvesi’ne stand kurarak katılındı.
 • Açık Radyo'da 1 Mayıs Perşembe günü ilki yayınlanan, "BUĞDAYLA EKOLOJİK ADIMLAR" programı, her perşembe saat 15.30 16.30'da 94.9 fm’de ve radyonun sitesinde yayınlanıyor.

 

Ekoloji ajandası

2003’ten bu yana yayınlanan ve her yıl 10.000 adet basılarak dağıtılan Buğday Ekoloji Ajandası kullanıcısına, ay takviminden fırtınalara, cemrelerden kocakarı soğuklarına, leyleklerin göç tarihinden toprağın ekim zamanına kadar yaşam döngülerini hatırlatıyor. Ajandada diğer ajandalarda bulunan bilgilere ek olarak ekolojiyle ilgili önemli günler, ekolojik terimler sözlüğü, kuruluşlar rehberi, ekolojik ve doğal ürün satış noktaları, ekolojik tarım, yenilenebilir enerji, beslenme konularında yazılar da yer alıyor.

Buğday Ekolojik Yaşam Kapısı  www.bugday.org

Buğday Derneği proje ve çalışmaları hakkında bilgi veren, ekolojik yaşamın güncel konularında anket ve araştırmaların yer aldığı, Buğday Ekolojik Yaşam Kapısı 2004 yılında hizmet vermeye başladı.

Buğday hareketinin bilgi birikimi ve deneyimiyle kısa sürede ekolojik yaşamla ilgili her türlü bilgi kaynağına ulaşılabilecek bir merkez konumuna geldi. Ekolojik yaşamla ilgili yazı, araştırma ve rehberlerin bulunduğu ve güncel haberlerin düzenli olarak aktığı ve güncellendiği bölümlerin yer aldığı Buğday Ekolojik Yaşam Kapısı’nın Aralık 2010 itibariyle aylık ortalama 50.000 ziyaretçisi vardı.

Buğday Haftalik Elektronik Bülten

Ocak 2011 itibariyle her hafta 13.000 kişiye ulaşan Buğday E-bülten, ekolojik yaşamın her alanında güncel gelişmeleri, toplantıları, faaliyetleri, duyuruları içeriyor. 

GDO Tüketici Bilgilendirme Cep Kitapçığı

Buğday, içinde yer aldığı GDO’ya Hayır Platformu ile birlikte transgenik gıda ürünleri tüketici bilgilendirme cep kitapçığını üretti. Basım ve üretim masrafları Küresel Çevre Fonu SGP tarafından üstlenilen ve 70 bin adet basılan kitapçık genetiği değiştirilmiş organizmalar konusunda tüketicileri bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Müheyya İzer Kitaplığı ve Ekolojik Yaşam Kütüphanesi

2002 yılında aramızdan ayrılan yoga hocası ve beslenme uzmanı Müheyya İzer’in sağlığında Buğday’a bağışladığı 2 bin 730 yayından oluşan kitaplığı ile birlikte ekolojik yaşamın her alanında pek çok yayını içerecek olan Müheyya İzer Kitaplığı ve Ekolojik Yaşam Kütüphanesi 2004 yılında Koleksiyon Mobilya, Müheyya İzer’in varisleri ve bir dernek üyemiz tarafından desteklenerek düzenlenmeye başlandı.

Kütüphane, İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü öğretim üyeleri danışmanlığında stajyer öğrenciler tarafından sınıflandırılıyor.

Buğday Noktaları ve Doğal Yaşam Rehberi

 • Buğday Noktaları, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük şehir ve beldelerde ekolojik ürünlerin satıldığı noktalar, sağlıklı mönülerin sunulduğu restoranlar ve kişisel gelişim merkezlerinin aralarında bulunduğu bir iletişim ağı.
 • 2004 sonu itibariyle 53 “Buğday Noktası” Buğday Derneği üyelerine avantajlar sağlıyor ve ekolojik yaşamla ilgili kişiler bu noktalardan Buğday’a ulaşabiliyorlar. TaTuTa çiftliklerini de kapsayan Buğday Noktaları aynı zamanda Buğday Derneği çalışmalarının tanıtıldığı, ürün ve bilgilerin verildiği, pazarlandığı ve sağlıklı tüketim için fikir alışverişinin yapıldığı iletişim noktaları olmayı sürdürüyor.
 • Buğday ekolojik yaşam dergisi ve ekoloji ajandalarında yayımlanan Doğal Yaşam Rehberi ile üretici ve tüketicinin ekolojik ürünlerin satıldığı ve/veya kullanıldığı noktalar hakkında bilgilenmesi ve ekolojik yaşamın her alanında yapılan etkinliklerden haberdar olması amaçlanıyor.

Doğal Yaşam Rehberi aynı zamanda ekolojik yaşamla ilgili duyuruların da yapılabildiği bir iletişim noktası. 

Ekolojik ziyaretler (TaTuTa) / www.tatuta.org

BUĞDAY’ın ekolojik ziyaret organizasyonlarının tohumları 1998 yılında Bodrum Buğday Restoran’da atıldı. O yıllarda Milas köy pazarından, Dağbelen’de hasır örmeye, Gölköy’de kovalık toplamadan; çalı fırınında geleneksel yöntemlerle ekmek yapımına, kadar pek çok bilgilendirme ziyareti düzenleyen Buğday, altı yıl sonra 2003’te, ekolojik ziyaretleri tüm Türkiye’de gerçekleştiren TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi Tecrübe Takası) projesini başlattı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) proje hazırlama fonu ile 2003’de ön çalışması yapılan proje yine aynı kurumun desteği ile 2004 yılında hayata geçirildi. Projenin amacı Türkiye’de ekolojik tarım ile geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak. Bununla birlikte tüketiciyi uzaklaştığı kır yaşamı ve tarımsal faaliyetlerle buluşturarak kendini ve kırsal yaşamı tanımasına olanak yaratmak ve üretici ile yüzyüze bir ilişkiyi başlatmak.

Proje iki yönlü olarak yürütülüyor:

Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası, ekolojik tarım ile geçinen çiftçi ve işletmeleri, bu konuda bilgili, deneyimli ve ilgi sahibi kişilerle arazide bir araya getirerek bilgi ve tecrübe değiş-tokuşunu sağlıyor. Ekolojik üretimin teknik, pazarlama, sosyal, çevresel boyutlarında bilgi/ilgi sahibi kişiler bu ziyaretlerde bilgi, deneyim ve/veya işgüçlerini paylaşırken, onların yiyecek, içecek ve barınma ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanıyor. Ayrıca, gönüllüler hem sosyal bir kaynaşmaya hem de yereldeki gerçek deneyime dayalı bilgiye ulaşabiliyorlar.

Projenin Tarım Turizmi işleyişinde ise amaç, kendilerini ekolojik tarıma adamış çiftçilere, ekolojik üretimi sürdürebilmeleri için ek maddi destek sağlamak. Ziyaretçilerin çiftçi ailelerin evinde kalması ve aile sofrasını paylaşması, kültürler arası alışverişi sağlamanın yanında, tüketici-üretici arasındaki ilişkilerin şeffaflaşması ile bireylerin ekolojik döngülere ve birbirlerine karşı sorumluluk bilincinin gelişmesine de destek oluyor.

 • Buğday Derneği’nin lider yüklenici olduğu proje kapsamında çiftliklerde çalışan gönüllüler beceri ve bilgi birikimleriyle proje işleyişini zenginleştiriyor. Ziyaretçiler ise katkı olarak ekolojik bir çiftliği maddi-manevi desteklerken kültürünü, paylaşımını, farklılığını, dostluğunu sunuyor. İki yönden de proje, bireylerin farkındalığını artırarak ve çiftçiye çok yönlü destek sağlayarak Türkiye’de ekolojik tarımın sürdürülebilirliğine destek oluyor.
 • Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu ECEAT (European Center for Eco-AgroTourism / Avrupa Ekolojik Tarım Turizmi Merkezi) ve WWOOF (Willing Workers on Organic Farms / Ekolojik Çiftliklerde Gönüllü İşçiler) örgütleriyle işbirliği yaparak yurt dışı tanıtımı ve yabancı turist ve gönüllü ziyaretlerinin gerçekleşmesine yardımcı oluyor.
 • TaTuTa ekolojik üretim yapan çiftçilerin iletişimine de ortam oluşturuyor. Bu amaçla Ekim 2004’de Isparta/Ağlasun’da gerçekleştirilen çiftçi toplantısına katılan TaTuTa çiftçileri bilgi alışverişinde bulundular.
 • 2004 yılında basılarak dağıtılan TaTuTa rehberi ve hazırlanan web sayfası (www.tatuta.org) ziyaretçileri yönlendirmekle birlikte çiftçiler arası bir iletişim aracı da oluyor. Web sayfası çiftliklerden gelen yeni bilgiler ışığında sürekli güncelleniyor. 
 • Tatuta çiftlikleri 2004 yılında 100’ün üzerinde ziyaretçi ağırladı. Türkiye’nin 12 noktasında 25 çiftlikle başlayan projeye 2005 yılında 44 yeni çiftlik daha eklendi. 
 • 2010 Yilinda Adim Adim kampanyasi 'le gelen bagislar sayesinde sisteme 6 yeni ciftlik daha eklendi.

Bu proje ayrıca Ford Otosan (araç tahsisi), Atlas Dergisi (fotoğraflama ve kartoğrafya) ve TaTuTa ev sahibi ve ziyaretçileri katkılarıyla gerçekleştiriyor.

Buğday BAHÇE (Bu proje tamamlanmistir)

BAHÇE projesinde, Cumhuriyet Köy yakınlarında Buğday Derneği’ne tahsis edilen 30 dönümlük tarım arazisinde yakın çevrede yaşayan insanların günlük tüketimine yönelik mevsimlik ekolojik taze sebze ve meyve üretilmesi hedeflendi.

BAHÇE’deki üretim-tüketim döngüsünün planlanması Buğday ekibi tarafından yapıldi, tarımsal faaliyetlerde profesyonel danışmanlık alındi, tüm tarımsal faaliyetler ekolojik tarım prensiplerine uygun olarak yetkili bir kontrol firmasının da gözetiminde gerçekleştirildi.  Bu proje ile ilgili daha detayli bilgi icin tiklayin

100% Ekolojik Pazarlar:

Projenin ana hedefleri

•    Yerel belediyeler ortaklığında, sadece sertifikalı ekolojik ürünlerin satışa sunulduğu haftalık bir halk pazarının kurulması, işletilmesi,
•    Üretici ve tüketici iletişimine azami destek vererek, ekolojik ürün üreticimizin içinde yer almaktan heyecan duyacağı uygulamanın diğer ilçe ve illerde de başarılı şekilde yayılmasına destek vermek,
•    Ekolojik ürün üretim ve kullanımının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve
•    Türkiye’de ekolojik tarımın gelişimine destek verirken, kentlerde yaşayan bilinçli kullanıcılara sağlıklı ürünler sunmak.

www.ekolojikpazar.org

Camtepe

Buğday’ın kırsal ofisi ve Çamtepe Ekolojik Yaşam Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, derneğin İstanbul ofis faaliyetlerini destekleyecek yapıda, Buğday’ın kırsal tecrübelerini yerel uygulamalara dönüştüreceği ofisin, çiftçi ve diğer eğitim çalışmalarına ve alternatif yaşam modellerine hizmet oluşturması hedefliyor.

www.camtepe.org

Ekolojik Yasam Rehberi

11 yıldan boyunca ekolojik yaşam bilgisini yayma konusunda öncülük yapan yayınlar yayınlar arasında yer alan Buğday Dergisi’nin ardından Buğday Derneği Kasım 2009’dan bu yana Ekolojik Yaşam Rehberi’ni yayımlıyor.
Mevsim dönümlerinde, yani üç ayda bir yayımlanan Ekolojik Yaşam Rehberi, doğayla dost yaşam hakkında ipuçları veriyor, gündemdeki ekolojik konulara el atarak yeryüzündeki ayak izlerini hafifletmek isteyen herkese hitap ediyor.
Her sayıda Doğal Tıp, Mevsimlik Lezzetler, İçimizden Biri, Ay Takvimi gibi bölümler yer alıyor.  Maydanoz sayfası için “ekolojik” olarak lanse edilen ürünler uzmanlar tarafından test edilecek ve sonuçlar okuyucularla paylaşıyor.
Gündem sayfalarında, okuyuculardan da gelecek öneriler doğrultusunda, merak edilen permakültür, doğal doğum, vejetaryenlik, GDO gibi konular işleniyor. Her sayıda bulunacak Gidin, Görün, Okuyun, Tıklayın, Üye Olun gibi öneriler doğayla dost yaşam hakkında yeni fikirler veriyor. Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi, Buğday Derneği üyelerine ve ilgi gruplarına dağıtılıyor.

Sayfa No: 1