-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
Biz Kimiz

BUĞDAY hareketi, 1990 yılından bu yana yaşamını sürdürürken diğer yaşamlarla uyum içerisinde ve ekolojik bütüne saygılı bir toplum hayalini besleyerek sürdürdüğü çalışmalarını 12 Ağustos 2002 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında kurumsallaştırma kararı aldı. Buğday, bu hayale ulaşmak için “örnekler oluşturma”, “var olana destek olma” ve “bilginin dolaşımını sağlama” misyonunu üstleniyor.
 
Buğday’ın niyeti, tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemektir.
Bu niyeti gerçekleştirmek amacıyla 1990'dan beri atılan adımlar;
*Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması
*Geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi
*İnsan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması
*Bireyin doğa ve çevresi ile uyum içinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması
*Bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması başlıkları altında toplanabilir.
 
Ulusal ve uluslararası üyelikler
Buğday, Türkiye’de ekolojik tarımın hukuksal alt yapısının ve ulusal stratejisinin hazırlanması ve uygulanması konusunda çalışan, resmi yapıdaki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ekolojik Tarım Ulusal Yönlendirme Komitesi üyesidir. IFOAM (Uluslararası Ekolojik Tarım Hareketleri Federasyonu) aktif üyesi ve destekçisi; ECEAT (Ekolojik Tarım Turizmi Avrupa Merkezi) ve WWOOF’un (Ekolojik Çiftliklerde Gönüllüler Örgütü) Türkiye’deki tek temsilci örgütü, ekolojik tarımın yaygınlaşması, tohum, toprak ve diğer doğal ve tarımsal kaynaklarımızın korunması yönünde sürdürdüğü çalışmaları nedeniyle GDO’ya Hayır Platformu katılımcısı ve EVU’nun (Avrupa Vejetaryen Birliği) üyesidir.
 
Organizasyon Yapısı
Yönetim Kurulu
*Asil Üyeler: Güneşin Oya Aydemir, Batur Şehirlioğlu, Berkay Atik, Mustafa Alper Ülgen Özcan Yüksek
*Yedek Üyeler: Serdar İskit, Nurhayat Bayturan, Ayşen Ergene, Mercan Uluengin ve Burcu İlhan Tanacı 
*Denetleme Kurulu Asil Üyeler: Hatice Oya Ayman, Bora Kabatepe ve Yeşin Aydemir 
*Denetleme Kurulu Yedek Üyeler: Melisa İclal Gürmen ve Burcu Çelebi Öziş
 
Danışmanlar Kurulu 
Mali Müşavirlik: Mazars Denge  
Kurumsal Kimlik: Lalehan Uysal  
Bilgisayar ve İnternet Sistemleri: Mehmet Gürmen
Ekolojik Tarım Danışmanlar Kurulu: Danışma kurulumuzda eğitmenler, akademisyenler, ekolojik tarım faaliyetlerinde çalışan ziraat mühendisleri, ekolojik üreticiler bulunuyor.  
 
Victor Ananias
Buğday fikrinin, hareketinin, derneğinin kurucusu. Zürih’te doğdu. Çocukluğu Bodrum Yalıkavak’ta, toprak damlı bir köy evinde geçti. Bodrum Yarımadası’nda dönen son yel değirmenini babası onarttı, buğday öğüttü, ekmek yaptı. Victor, değirmende büyüdü. Bodrum pazarında bir tezgâhta tohumlarını attığı Buğday hareketi, 1993 yılında Başak Doğal Ürünler Dükkânı ve Buğday Vejeteryan Restoran ve Buğday Dergisi’yle filizlendi. Kırsalda başlayan ekolojik yaşam yolculuğu, İstanbul’da Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın bünyesinde açtığı Nuh’un Ambarı isimli ilk doğal ürün dükkanıyla devam etti. Buğday çalışmalarını etkin bir platformda sürdürebilmek amacıyla 2002 yılında dostlarıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ni kurdu. Victor Ananias, ortaya çıktığı günden bu güne Buğday’ın vizyoneri, emek vereni, yürütücüsü, yöneticisiydi. 2 Mart 2011 tarihinde vefat etti. (Daha fazla bilgi için www.victorananias.org).
 
Nur Ayman
"1996 Habitat Zirvesi'nde ev sahibi Komite'de çalışırken çeşitli çevre grupları ve ilgili kişilerle birlikte "Türkiye'de ekoköy oluşumları" konusunda düzenlenen toplantılara katıldım. Victor ve Buğday Restoranla tanışmam böyle oldu. Sonrasında Buğday Derneği'nin kuruluş aşamasında bulundum. Şimdi ise Buğday'a, grafik tasarım anlamında destek vermeye çalışıyorum."
 
Neriman Erdem
"İTÜ Gıda Mühendisliği bölümünden 2014 yılında mezun oldum. Aynı bölümde yüksek lisansa devam ediyorum. Bir yandan da Buğday Derneği’nin ekolojik pazarlarında proje elemanı olarak çalışıyorum. Eğitim hayatım boyunca, mühendislikten ziyade ‘’gıda’’nın kendisine olan tutkumu fark ediyordum. Bir de gıdanın toprakla, toplumla ve kültürle olan yaşamsal bağını. Şimdi ekolojik pazarlar yoluya  bu bağları daha iyi anlıyor, gıdanın topraktan tabağa,  tohumdan yaşama dönüşüm yolculuğunu hayranlıkla izliyorum. Pazarları seviyorum; zira renkleri, yemeden önce koklamayı, gıdanın üreticisiyle kurulacak muhabbeti seviyorum."
 
Hakan Gönül
Mühendislik eğitimi ardından yazılım sektöründe çalıştı. Eğitimler verdi. Uzun yıllar ev-ofis olarak çeşitli ajansların, özellikle internet projelerine dışardan destek verdi. 2010 yılında taşındığı İstanbul Acıbadem’deki apartman bahçesinde toprak ve tohumla uğraşmaya başladı.
Buğday Derneği ile bilişim üzerinden kesişen yolları, Tohum Takas Ağı ve Doğa Dostu Kent Bahçeleri Koordinatörlüğü ile devam ediyor.
2014 Kasım ayında İstanbul' u terk etti. Geçici bir süre için Antalya'da yaşıyor.
 
Lalehan Uysal
Kurumsal Kimlik Koordinatörü.
Dut ağacında çocuklar, kilitsiz kapılar istediği için melekeleriyle(!) Buğday'da…
 
Özcan Yüksek
Hukuk Fakültesi’nde okurken gazeteciliğe başladı. Atlas Dergisi’nin kurucularından. 21 yıl sonra yayın yönetmenliğinden ve dergiden, arkadaşlarıyla birlikte ayrıldı ve bağımsız, özgür yeryüzü dergisi Magma’yı kurdu. Buğday da Magma’nın kurucu paydaşlarından oldu. Özcan Yüksek, 1001 Gece ve diğer masalların sırlarının peşine düştü. Buğday’ın Çamtepe’deki merkezinde, Yaşam Okulu ve Masal Okulu deneyimlerine ortak oldu. “Hakikatçi” ve “Cinistan” adlı masalları inceleyen iki kitabı, “Kayıp Deniz” adlı masal romanı, Victor Ananias’ın çocukluğundan esin alarak yazdığı, eski yel değirmenlerini anlattığı fotoğraflı “Rüzgarın Kanatlar”ı kitabı, yayınlanmış kitaplarından bazılarıdır. Buğday’ın Yönetim Kurulu üyesidir.
 
Tolga Demirel
Erzincan'da doğdu, İzmir'de büyüdü. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nü bitirdi. 1999 Yılında İstanbul'a göçtü. 15 yıl boyunca çeşitli reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştı. Motosiklet, kampçılık, bisiklet gibi uğraşlarla doğa ile bağını koparmamaya çalıştı ama böyle olmayacağını anladı. Şimdilerde eşi ve kızı ile birlikte Bayındır'ın Sarıyurt Köyü yaylasında toprakla sarmaş dolaş bir hayat kurmakla meşgul. Buğday Derneği'nde çeşitli grafik tasarım işlerine, elinden geldiğince destek vermeye çalışıyor.
 
Duygu Kayadelen
Ankara’lı,  ODTÜ mezunu. Özellikle AB destekli projeler hazırlama, yürütme, yönetme konularında çalıştı. Çevirmenlik yaptı; çocuk ve gençlik kitapları, makaleler, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali için altyazılar çevirdi. 2011’de İstanbul’a taşındı. Buğday’ın ev sahipliğini yaptığı 18. Dünya Organik Kongresi’nin Koordinatörlüğünü üstlendi. Şu anda yeni Buğday projelerini hayata geçirmek üzere çalışıyor, Buğday’da her gün yeni şeyler öğreniyor, öğrendiklerini paylaşmaya ve hayata geçirmeye çalışıyor.
 
Leyla Aslan Ünlübay
"1999 yılında Victor’la ve Buğday’la tanıştığımda henüz 17 yaşında, üniversiteye hazırlanan bir çocuktum. 1 yıl Buğday’da çalıştıktan sonra üniversiteyi kazanarak Edirne’ye gittim.  Okulu bitirip yıllar sonra Buğday’ı tekrar ziyarete geldiğimde ise Buğday’ın bana, benim Buğday’a ihtiyacımız vardı. Tekrar kaldığım yerden devam ettim, araya hiç zaman girmemiş gibi... Buğday’da yaklaşık 3 yıl muhasebe sorumlusu olarak çalıştıktan sonra, 8 yıldır Şişli %100 Ekolojik Pazar Projesi’nin Koordinatörü olarak, Buğday’daki yoluma devam ediyorum. Victor’un ellerinde şekillendim, hayatımın rengini Buğday değiştirdi. 11 yıldır Buğday’da şükranla çalışıyorum. Ekolojik yaşam gönüllüsü, attığı her adımı fayda sağlamak için atmaya gayret eden bir doğaseverim. İncir çekirdeğini doldurmasa da henüz öğrendiklerim, Buğday da öğreneceklerimin hiç bitmeyeceğinden eminim…"
 
Güneşin Oya Aydemir
Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Sivil toplum örgütlerinde doğa koruma konusunda çalıştı. 2002 yılından bu yana Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nde toplumsal ekolojik dönüşüm için hizmet ediyor. Kazdağı'ndaki Buğdaygillerden biri ve burada ekolojik bir yaşamın kurgulanması, deneyimlerinin oluşturulması için emek veriyor. Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde verilen eğitimlerin ve Yaşam Okulu'nun koordinasyonunu yapıyor.
 
Mine Eroğlu
Doğasever, barışsever, gezisever, yemeksever, kitapsever, sanatsever...
Ankara doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler mezunu. Basın yayın kuruluşlarında muhabir - editör olarak çalıştı.
Buğday hareketini hemen hemen ilk gününden bu yana izliyor, 2004 yılından bu yana da içinde...
Buğday dergisinin ve rehberinin editörlüğü, haftalık e-bülteni hazırlama, web sitesini güncelleme gibi işlerin yanında Buğday'ın basın ile ilişkilerinin kurulması ve sürdürülmesi için de çalıştı.
Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi'nin editörlüğüne devam ediyor.
 
Yeşin Aydemir
1962 Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Uzun yıllar TRT'de görev yaptıktan sonra kendi prodüksiyon şirketini kurdu. Belgeseller, kısa filmler çekti, senaryo yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Özendirme Ödülü ve Kültür Bakanlığı En iyi Kısa Film Senaryo Ödüllerini kazandı.  Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nde çalıştı, halen gönüllü olarak destek veriyor. Buğday'ın kardeş kuruluşu Bir Tohum Vakfı Genel Müdürü görevini yürütüyor. Biraz Ankara'da, biraz Kazdağları’nda yaşıyor. Çağdaş ve Çağlar'ın annesi. Büyük Buğday Ailesi'nin bir üyesi ve kesinlikle daha iyi bir geleceğe inanıyor.
 
Mehmet Gürmen
Bilişim alanında 1997-2003 arası özel sektör ve 2003 yılından sonra da bağımsız olarak çalışmaya başladı. Buğday hareketine 2011 yılında gönüllü, 2012 yılında da gönüllü-profesyonel olarak dahil oldu. Dernek'te aktif olarak Bilişim Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Bunun yanısıra kentte ve kırda ekolojik dönüşüm üzerine farkındalık yaratma, yaşam pratiklerinin paylaşımı ve gıda topluluğu oluşturma üzerine deneyim biriktirmeye devam ediyor.
 
Gizem Altın Nance
2005 yılında bir bisiklet aldı. 2007 yılında işinden istifa edip, evini ve tüm eşyalarını satıp eşiyle birlikte bisikletle dünya turuna çıktı. Amsterdam'dan Kazakistan'a bisikletle gitti. Turu sona erdiğinde şundan emindi: Artık iyi şeyler yapan iyi insanlar için çalışmak istiyordu.
Bu düşünceyle Buğday Derneği'nin kapısını çaldı ve dernekte gönüllü olarak çalışmaya başladı. 8 ay gönüllü ekibinde çalıştıktan sonra iletişim direktörü, daha sonra koordinasyon kurulu üyesi ve eş genel müdür oldu.
İstanbul Üniversitesi'nde İngilizce İktisat, University of California, Los Angeles'ta (UCLA) gazetecilik ve halkla ilişkiler okumuştur. Tam bir ada aşığıdır ve Büyükada'da yaşar. Kızı Maya Ada'yı, doğanın içerisinde, sağlıklı gıda ve mutlulukla besleyerek büyütmektedir.
Gizem'in insanları yola çıkmaya teşvik eden "Bir Bilet Al" ve her şeyi satıp bisiklet turuna çıkmasının sebeplerini anlattığı "Dostum Pasifik" isimli iki kitabı vardır. Arabası ve televizyonu yoktur, onun yerine bisikleti ve kitapları vardır. Kompost yapımına düşkünlüğü nedeniyle ekip arasında "Kompost Kraliçesi"olarak bilinir.
2013 yılında, TEDex Reset'te yaptığı "Yaşam Dönüşümdür" sunumunu buradan (https://www.youtube.com/watch?v=XZqzOygQ1v8), Gezgin ile Gölgesi röportajını buradan (https://www.youtube.com/watch?v=YlWeFGCtxjk) izleyebilirsiniz.
 
Ahmet Berkay Atik
İşletme eğitiminin ardından 2005-2011 yılları arasında reklam ve pazarlama alanlarında çalıştı. İstanbul'daki iş hayatını bıraktıktan sonra, organik tarıma dair nereden geldiğini hala tam olarak bilmediği merakı onu Buğday'ın TaTuTa projesiyle buluşturdu ve iki çiftlikte gönüllü çalıştı. Sırayla tüm TaTuTa çiftliklerine gitmeyi planlarken kendini Buğday Derneği'nde çalışırken buldu. TaTuTa ağından sorumlu olan Ahmet Berkay, Kaz Dağları'nda bir köyde yaşıyor.
 
Nurhayat Bayturan
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü mezunu. Organik üretim Türkiye’de başladığından beri sektörün içinde ve ilk yönetmeliği hazırlayan ekipte yer aldı. Türkiye’de organik üretimde hizmet veren yabancı ve ilk kontrol ve sertifikasyon kurumunu kurup , 20 yıl boyunca yöneticiliğini yaptı. Yöneticiliğini yaparken kontrol ve sertifikasyon kurumunun her alanında (TR, AB, NOP, JAS yönetmeliklerine göre kontrol, sertifikalandırma, analizler, kalite güvence, yönetmelikler, marka kriterleri vb.) bizzat çalışmış olan Nurhayat Bayturan, çeşitli kongre ve panellerde de konu ile ilgili sunumlar yapıyor , eğitimler veriyor. Buğday Derneği Ege Bölge Sorumlusu Nurhayat Bayturan, Buğday Derneği kurulduğundan beri derneğin üyesi olup ayrıca Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin (ETO) kurucu üyesi.  Ülkemizde organik üretimin, ürünlerin bilinmesini, yediğimiz gıdalarla ilgili farkındalığın yaratılması ve çevreye duyarlılığın gelişmesi açısından çok önemsiyor.
 
Mustafa Alper Ülgen/Balıkçı
"İlk yılları kerpiç bir evde geçti çocukluğumun...Elazığ ovasındaki köyde kendi sebze, meyvesini, ekmeğini, yumurtasını ve türlü ihtiyaçlarını ekolojik yollarla elde eden dedem ve babaannemin yaşamına şahitlik ettim.
Sonrası bahar ortası Hazar gölü kenarında, kışları köyde devam eden, doğa ile iç içe yaşamım, kışları eğitim amaçlı şehir yaşamına döndü.
Bu süreçte içimde kalan hasret; kerpiç evin sıcaklığı, sebzelerin, kurutmaların tadı, işbirliği ve dayanışmanın gücü, bağbozumunda kaynayan pekmezin kokusu oldu. İnşaat Mühendisi olana dek süren öğrenim hayatım boyunca yazları yine kendi gıdamı üreterek yaşadım; sebzeler, meyveler ve balık tutmalar...
İçimde kalan hasret sonunda beni Bayramiç Yeniköy'e getirdi.
Burada ekolojik yöntemlerle yapılar yapıp, kendi kendine yeten bir köy kurmak isteği ile arkadaşlarımla çalışmalar yapıyorum, yerel tohumlar ile sebzeler ve buğday üretiyorum. Ekomimari atölyeleri, permakültür buluşmaları, tohum takas şenlikleri, yerel gıda topluluklarının oluşturulması çalışmaları yapıyorum.
Şu anda Bayramiç Yeniköy’de yaşıyor ve çalışmalarıma burada devam ediyorum."
 
Batur Şehirlioğlu
ODTÜ'de Makine Mühendisliği eğitimi almakta iken 1993 yılında ekoloji hareketine adım attı. Önce Dünya Dostları Derneği üyesi olarak nükleer karşıtı hareket içinde aktif rol aldı. 1995’te mezun olduktan sonra “kırsalda birlikte yaşam” hayaliyle üreticilerin yanında gönüllü olarak çalıştı. Hocamköy Hareketi ve kurucularından olduğu Hocamköy Kooperatifi aracılığıyla Türkiye’de ekoloji, ekolojik köy ve permakültür kavramlarının gelişmesine katkı verdi. Bir yandan da Kırıkkale, Hasandede’de yaşamsal anlamda Ekolojik Köy kurma girişiminde yer aldı. Bu dönemde Victor ile tanıştı ve 2000 yılında Victor ve Oya ile Yalıkavak’ta “kırsalda bir yaşam” denemesine girişti. Bu dönemde ekolojik/ doğal ürün tedariği, dükkânlara danışmanlık, Bodrum Pazarı’nda ekolojik ürün pazarcılığı yaptı. Ağaçkakan ve Buğday dergilerinde yenilenebilir enerji, kompost, sağlıklı beslenme, doğal temizlik, tüketim alışkanlıkları üzerine yazıları yayınlandı. 1998'den itibaren Buğday Hareketinin içinde ve Buğday Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. Dernekteki aktif çalışmalarına bir süre ara verdikten sonra 2006 yılından bu yana %100 Ekolojik Pazar Projesi ile yeniden Buğday’da aktif rol üstlendi, bugün dernekte eş genel müdür olarak görev yapmakta. Ayrıca 2014’te yapılan Olağan Genel Kurul’da dernek yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Müzik ve piyano eğitmeni Ferial ile 2004 Ağustos’unda Melek, 2011 Eylül’de de Damla isimli iki kız çocukları dünyaya geldi.
 
 
Murka
2003 yılında yaşadığı kedi barınağından alınarak Buğday ofisindeki fareleri tutmak için görevlendirildi. 2007 yılında Kazdağı'na tayin oldu. Halen Buğday'da çalışıyor.
 
Oya Ayman Özesmi
Doğa dostu yaşamla ilgili ilk hayallerini, çocukluk yıllarında, babasının Gediz Nehri kıyısındaki üzüm bağlarında geçen çocukluğuna ilişkin anılarını dinlerken kurdu. Lise yıllarında katıldığı ve daha sonra da izci lideri olarak gerçekleştirdiği kamplar, doğayla arasındaki bağı daha da güçlendirdi.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversitede okurken, 1985 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladığı gazetecilik yaşamını Güneş Gazetesi, Aktüel ve Tempo dergileri, Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde sürdürdü ve 1997 yılında NTV Haber Merkezi’ndeki görevinden istifa edip, sırt çantasıyla Güney Amerika seyahatine çıktı. Altı ay boyunca dolaştığı Güney Amerika dönüşünde, ’96 Habitat Zirvesi’ sürecinde katıldığı ekoköyler iletişim ağının, Bodrum Buğday Restoran’daki toplantısına katıldı. Burada yıllardır gazeteci olarak sorduğu “Ben ne yapabilirim?” sorusunun yanıtını, bu kez doğal yaşam için aramaya başladı. Bir yandan ATV-Haberci programı için seyahat ederken, diğer yandan da o zamanlar bülten olarak yayımlanan Buğday Dergisi’ne katkı verdi. 1998’de Buğday Bülten’in yayın yönetmenliğini üstlendi ve bir yıl sonra Bodrum Yalıkavak’a yerleşerek, Victor ve Batur ile kırsalda geleneksel yaşamı deneyimledi. 2000 yılında oğlu Ali dünyaya geldi. 2002’de Buğday Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 11 yıl yayın yönetmenliğini yaptığı Buğday Dergisi’yle birlikte dernekte pek çok projede gönüllü olarak çalıştı. 2004-2014 yılları arasında National Geographic Türkiye’de editör ve yazar olarak görev yaptı. 
Halen bir yandan serbest gazeteci olarak çalışırken, diğer yandan da Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi ve dernek gönüllüsü olarak, dernek yayınlarının yönetimini üstleniyor ve “doğa dostu yaşam için ne yapabilirim” sorusuna yanıt arayanlara yardımcı olmaya çalışıyor.
"İkiyüzlü Cinsellik" ve "Şapkanın Altındaki Kıta" adlı iki kitabı ve NTV’de yayımlanan "Güneş Toprakları" adlı 4 bölümlük bir belgesel yapımı bulunuyor.

Sayfa No: 11